Monday, December 10, 2018

RAMA: PENSIONET NË QYTET U RRITËN DERI NË 42%

  Kryeministri Edi Rama nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka shkruar se, pensionet në qytet u rritën nga 8.2% deri në 42%. “Kazani: në...

Shifrat e FMN-së: Shqipëria e 105-ta në botë për të ardhurat...

Shqipëria renditet e 105-ta në botë nga 189 shtete, përsa i përket të ardhurave për frymë në vitin 2017, sipas shifrave të fundit që...

Janar-tetor 2017, eksporti u rrit 13.4 për qind, shifrat e INSTAT

  Eksportet kanë vijuar me ecurinë e tyre pozitive edhe në muajin tetor. Sipas të dhënave të INSTAT-it, për 10-mujorin, kompanitë shqiptare shitën jashtë vendit...

Reagon BSH: Pesë arsyet pse janë rritur depozitat e biznesit në...

Në një prononcim të posaçëm, Banka e Shqipërisë shpjegoi disa arsye se pse bizneset kanë rritur kursimet në banka. Arsyeja e parë lidhet me...

Borxhi i bizneseve, KLSH: Faji i Tatimeve

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka bërë përgjegjëse administratën tatimore për rritjen e madhe të borxheve, që bizneset kanë ndaj shtetit. “Drejtoria e Tatimeve nuk...

Diplomacia ekonomike, Ahmetaj: Kemi paketën më të favorshme turistike

Dy ditë pasi opozita goditi paketën fiskale dhe përjashtimin e hoteleve me 5 yje nga taksat, si një projekt për pastrimin e parave, ministri...

ZGJEROHET BANKA E LINDA RAMËS, BLEN BANKËN KOMBËTARE TË GREQISË

  Banka Amerikane e Investimeve, në bordin drejtues të së cilës është bashkëshortja e kryeministrit, Edi Rama ka blerë Bankën Kombëtare të Greqisë, NBG. Mësohet se,...

Banesat sociale, ulet fondi nga Buxheti i Shtetit

Buxheti i parashikuar për vitin 2018 për strehimin social nuk arrin të plotësojë nevojat për banesa sociale në 61 bashkitë e vendit. Në projektbuxhetin 2018,...

Tatimet nuk mund të vëndosin gjoba për të vetëpunësuarit mbi 16...

Administrata tatimore informon të gjithë tatimpaguesit persona fizikë të vetpunësuar se në rastin kur nga verifikimi dhe kontrolli në vendndodhjen e aktivitetit të personit...

PAS MIRATIMIT TË BUXHETIT, JA SA TAKSA DO PAGUAJNË BIZNESET DHE...

  Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar mbrëmë buxhetin e shtetit për vitin 2018. Buxheti u miratua me 74 voto pro. Por, sa janë taksat që pritet...

Artikujt e fundit