Saturday, July 20, 2019

Shqipëria, në mesin e vendeve me pamjaftueshmëri për sigurimin e ushqimeve...

Vetë-mjaftueshmëria e ushqimit i referohet kapacitetit të një vendi për të plotësuar nevojat e veta të ushqimit nga prodhimi vendas. Sipas një harte të...

Prodhuesit japin alarmin: Hapja e tregjeve me rajonin na falimenton brenda...

Shqipëria është prodhuesi më i hershëm i perimeve në rajon, ka edhe detin, por turshinë e kastravecit e importojmë nga Maqedonia. Turshitë nga Maqedonia...

Faturat e papaguara të energjisë, paguhen me këste edhe në 2018

Klientët debitorë të energjisë elektrike mund të paguajnë me këste deri në fund të vitit 2018, faturat e papaguara. Operatori i Sistemit të Energjisë Elektrike...

Nga Gështenja e Tropojës tek Boronica e Bjeshkëve Kuksiane, markat shqiptare...

Viti 2017 shënoi rritje të aplikimeve për regjistrim të markave shqiptare. Janë produkte që një pjesë e mirë eksportohen dhe kanë fituar emër në...

Dalin shifrat/ Shqiptarët shpenzojnë 140 mln dollarë në vit në kërkim...

Sa më i varfër të jesh, aq më shumë shpreson që të bëhesh i pasur sa më shpejt. Në të gjithë botën njihet lidhja...

Borxhi publik/ Sa i takon çdo shqiptari, dhe si renditemi në...

Në rast se do të paguanin borxhin qeveritar në këto momente, çdo shqiptari do t’i duhej të nxirrte nga xhepi 2758 euro. Sipas të...

Monedha virtuale bitcoin krahasohet me çmendurinë shqiptare të Piramidave

Bitcoin ka qenë çështja me e nxehtë e vitit. Njerëzit finaciarisht të paditur pyesin se çfarë po ndodh me të. Në flluskat financiare, fundi është...

Olta Xhaçka: Mbi 4 mijë familje shqiptare janë asistuar nga FA

Ministria e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka publikuar rezultatin pozitiv të arritur brenda një kohe rekord nga Forcat e Armatosura në ndihmë të familjeve të...

Raporti/ 85% e shqiptarëve jetojnë më të ardhura të ulëta

Pjesa më e madhe e shqiptarëve bëjnë pjesë në kategoritë e të ardhurave të ulëta, sipas të dhënave që jepen nga Pew Research, një...

Lëkunden çmimet e naftës

Çmimet e naftës filluan këtë vit me vëmendje të lartë, pasi disa tensione gjeopolitike ngritën shqetësime në treg. Për herë të parë në disa vite,...

Artikujt e fundit