Friday, March 22, 2019

Buxheti 2018, ulet fondi për rritje pagash e pensionesh, shtohen shpenzimet...

Qeveria shqiptare pritet që të shpenzojë gjatë vitit 2018 rreth 497 miliardë lekë (rreth 3.7 miliardë euro) për pagat e punonjësve, pensione, shpenzimet administrative...

Ministri Ahmetaj: S’ka rritje çmimesh, ja bizneset që përjashtohen nga skema...

  Gjatë një takimi me 100 biznese të vogla në ambientet e Kryeministrisë, ministri i Financave Arben Ahmetaj se me futjen e skemës së TVSH...

Shehaj “gozhdon” Ramen

Biznesmeni dhe deputeti i PD Agron Shehaj “gozhdon” kryeministrin Edi Rama për skemën e TVSH-së ndaj bizneseve të vogla. Shehaj, si një njohës i mirë...

Gjobat ikën me “gushtin”, ISHTI në shtator masa vetëm për 16...

   Në shtator Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial ka marrë masa administrative vetëm ndaj 16 subjekteve si rezultat i mospërmbushjes së detyrimeve ligjore që janë...

Kompanitë e huaja në Shqipëri “diskriminojnë” femrat, i paguajnë 34% më...

  Në të gjithë sektorët e ekonomisë, femrat paguhen më pak sesa meshkujt në Shqipëri, por, për kompanitë me pronësi të huaja diferenca është mjaft...

Qeveria ndryshon skemën e TVSH-së/ Ja bizneset që përjashtohen nga tatimet

  Kryeministri Edi Rama deklaroi dje, nga Lezha, se në skemën e TVSH-së do të përfshihet i gjithë biznesi i vogël. Por duket se do...

Qeveria miraton shtesë page me 50% për komisionerët e vettingut: Mbështetje...

   Qeveria ka vendosur shumën shtesë me 50% të pagesës së anëtarëve të komisioneve të vlerësimit për vettingun. Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj doli sot...

“Ekopolitikë” – Rritet taksa e banesave, ja sa do të paguani

Taksa e banesave në që prej 1 janarit do të rritet. I ftuar në emisionin Ekopolitikë të gazetares Aurora Sulçe   drejtori i politikave fiskale ...

Konfederata e Sindikatave 3 kerkesa qeverisë: Paga e pensione dinjitoze

Konfederata e Sindikatave të Pavarura i ka bërë tre kërkesa qeverisë, për të siguruar punë dhe pensione dinjitoze. Sipas kreut të kësaj Konfederate, Kol...

Berisha: “FMN s’duhet të ike”.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar sot duke folur për ekonominë në vend se misioni i Fondit Monetar Ndërkombëtar nuk duhet të largohet nga Shqipëria...

Artikujt e fundit