Thursday, January 28, 2021

Kënga e humbur shkodrane për Ali Pashë Tepelenën…

Figura magjepsëse dhe hijerëndë e Ali Pashë Tepelenës është studiuar nga shumë romancierë europianë perëndimorë të cilët kanë shprehur vlerësime të merituara për të. Për...

Marin Beçikemi, një jetë e kaluar mes Ciceronit dhe Shkodrës

Ndër sa e sa humanistë të shquar me origjinë shqiptare, sot do të merremi me shkodranin që vjen menjëherë pas Marin Barletin, shkrimtarin, studiuesin...

“Perralle moderne” film per politiken dhe shqiptaret, Ne teatrin “Migjeni” filimi...

“Perralle moderne”, nje film nen regjine dhe skenarin e Arian Culiqit dhe me pjesmarrjen e aktoreve me te mire shkodrane, erdhi mbremjen e se...

Histori► Si u tradhetua dhe u pushkatua nga komunistet Preke Cali...

Në fund të Luftës së Dytë Botërore ai u bë pjesë e grupimit anti-komunist “Lidhja e Shkodrës”, e organizuar më 13 maj 1944 që...

“Shko përpara edhe kur të gjithë presin rrëzimin tënd!”/ Nënë Tereza,...

Poezia e parë Mos prit të mbarosh universitetin, të dashurohesh, të gjesh një punë, të martohesh, të kesh femijë, ta shohësh veten të sistemuar, të humbësh ato dhjetë kilogramë, që...

Medalja artistike “Gjergj Kastriot Skënderbeu” nga skulptori Heinrich Kautsch

Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”, gjejmë në faqen n°17,...

Po njohët rakinë, keni njohur Shqipërinë! Ja çfarë shkruan gazetarja gjermane...

Foto-reporterja e njohur e “Der Spiegel”, Nele Gulck, i ka kushtuar një artikull vizitës së saj në disa prej fshatrave të Devollit. Gulck ka...

“Realizmi Socialist Shqiptar” në një album të Galerisë Kombëtare

Arti i Realizmit Socialist pas rënies së komunizmit ka qenë në tehun e kritikës, herë për mohimin e vlerave dhe herë për mbivlerësimin.  Për...

Shpata dhe helmeta e tij origjinale e Skënderbeut në muzeun e...

550 vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shpata dhe helmeta e tij origjinale gjenden në muzeun e Armëve dhe Armatimeve në NeueBurg, në WeltMuzeum. Lajmin e...

Ja cilet ishin shqiptaret qe bene buje gjate Rilindjes Evropiane

Rilindja Evropiane është një nga periudhat më të rëndësishme të artit, kulturës, shkencës dhe letërsisë botërore. Me fillimin në Itali, ajo u shtri në...

Artikujt e fundit