Thursday, August 13, 2020

PANAIRI I LIBRIT NË FRANKFURT, SHQIPËRIA S’KA ME ÇFARË TË PËRFAQËSOHET

Ditën e djeshme është çelur Panairi i Librit në Frankfurt, panairi më i madh tregtar i botuesve që ka bërë bashkë më shume se...

The Guardian: Ohri ndër 10 liqenet më të bukura në Europë

  Liqeni i Ohrit i shtrirë në kufirin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë renditet ndër 10 liqenet më të bukura të Europës. “Ju nuk keni pse të...

“Pasdite në Tv1 Channel” emision special në Milano të Italisë…

Emisioni "Pasdite ne Tv1 Channel sebashkue me moderatoren Sidola Osja kane udhetuar drejte Italise, per nje emision special ne prag te festave te fundvitit. Perveç...

Ja cilat janë 7 metropolet botërore që priten të “pushtohen” nga...

Gjergj Kastrioti Skënderbeu, një emër që transmeton lavdi dhe qëndresën epike të një kombi për t’u mos u nënshtruar. Heroi ynë kombëtar është unikal,...

Maturantet e 35 viteve me pare ne “28 Nëntori

U ritakuan serish ! 35 vite me pare ishin 105 maturante ne gjimnazin “28 Nëntori” Shkodër ! Sot jo...

Muzika Reggae në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s

Muzika Reggae i është shtuar listës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Kombet e Bashkuara e kanë konsideruar këtë muzikë si të denjë për tu...

Aktivitet me teme “Duaje librin”

Çuni: Synojme te rikthejme nxenesit prane biblotekes Rikthimi i te rinjve tek leximi, ne nje kohe kur teknologjia ka sfiduar rende librin, eshte sot sfida...

Egjipti rihap bibliotekën që ruhet nga UNESCO

Egjipti po inauguron bibliotekën e lashtë në Manastirin e famshëm të Shën Katerinës në jug të Sinait. Ceremonia po bëhet pas tre viteve punë rinovuese...

151 VJETORI I LINDJES SE NDRE MJEDES

U zhvillua  ne Kukel veprimtaria “Ditët e Mjedës” E titulluar “Ditët e Mjedës” ne qendra muzeale me te njëjtin emër ne Kukel te Barbullushit, u...

Festivali Ballkanik i teatrove ne Bursa

Pjesmarrja ne festivalin Ballkanik te teatrove ne Bursa te Turqise ka qene nje nder eksperiencat e veçanta te perjetuara nga trupa e aktoreve te...

Artikujt e fundit