Thursday, January 28, 2021

Tinka Kurti humb papritur djalin, shkrimtarja publikon lajmin: Nuk i bie...

  Aktorja e madhe shqiptare Tinka Kurti ka humbur djalin e saj Zef Kurtin. Një vdekje e papritur për aktoren që disa ditë më parë...

Zhvillohet “Panairi i zogjve te kafazit” ne Shkoder…

Per here te pare ne Shkoder vjen "Panairi i zogjve te kafazit"! Marrin pjese te apasionuar pas rritjes se zogjve, jo vetem nga Shkodra,...

Kur ne qytetet e tjera, femrat nuk dilnin as nga shtepia,...

:) Shkodra, qyteti ku lindi lëvizja feministe shqiptare ! Është folur shumë për civilizmin e gruas shqiptare. E nëpërkëmbur ndër shekuj, gruaja shqiptare ka vuajtur shtypjen...

Befason imami shqiptar: Mos festoni ditën e Pavarësisë, është haram!

Ndonëse shumica e shqiptarëve zgjedhin të festojnë me rastin e 28 dhe 29 nëntorit, pasi e konsiderojnë si një datë të rëndësishme dhe historike,...

95 vite gjimnazi “28 Nentori”

Perkujtohet pervjetori i shkolles qe beri historine 95 vite më parë do të hapte dyert ai që për vite me radhë, e padiskutim edhe...

Nuk i kerkuan falje publike, aktorja Tinka Kurti nuk shkel me...

“Ka rreth dy vjet qyshkur e poshtëruan dhe ende nuk i kanë kërkuar falje publike. Legjenda e skenes dhe kinematografisë shqiptare, aktorja dhe gruaja fisnike...

Pas suksesit në teatrin Migjeni, shfaqja ‘’Agim Molla Show’’ kërkohet të...

  Per dy nete rresht ne skenen e teatrin ’’Migjeni’’ qytetare te shumte shkodrane dhe jo vetem shijuan shfaqjen ‘’Agim Molla Show’’ Te ftuar ne studion...

Shkrimi, a e mësojnë nxënësit në të njëjtën mënyrë? Historia 5000...

Kur datojnë gjurmët e para të të shkruarit? Nëse shkrimi daton prej 5 000 vjetësh në Mesopotami dhe Egjipt, arkeologët më vonë gjejnë shkrime të...

Tonin Frroku, shkodrani qe ka mbi 35 vite ne Korçe por...

 Ka mbi 35 vite qe jeton ne Korçen e bukur por Tonin Frrokut, gazetarit te njohur shqiptar, zemra i "rreh" vetem per Shkodren. Thuajse...

Festat kombetare te 28 dhe 29 nentorit ne Montreal/Kanada

Festat kombëtare të 28 dhe 29 nëntorit, bashkuan në një festë shqiptarët që jetojnë në Kanada dhe autoritetet kanadeze.     Shoqata Kulturore Shqiptare në Montreal/Kanada veshi...

Artikujt e fundit