Wednesday, November 21, 2018

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i valles, Rexhep Çeliku

  Mëngjesi i kësaj të premtje ka nisur me një lajm të trishtë për kulturën shqiptare. Mjeshtri i madh i valles shqiptare, Rexhep Çeliku është...

Njihuni me qytetin ku njerëzit komunikojnë në 150 gjuhë të ndryshme

Malmö është qyteti i tretë më i madh i Suedisë. Ai ndodhet  në provincën e Skanes. Ai nuk është i pari në listën e qyteteve...

Gjuha shqipe është shkruar shumë kohë para “Mesharit” të Dom Gjon...

I pari libër që dëshmon se edhe në shqip bëhej letërsi është “Meshari” i priftit shqiptar Dom Gjon Buzuku, i shkruar në shekullin XVI...

Shkrimtari Ismail Kadare fiton çmimin e rëndësishëm ndërkombëtar “‘Nonino 2018”

Shkrimtari shqiptar, Ismail Kadare është nderuar me një çmim të rëndësishëm ndërkombëtar, siç është ‘Nonino 2018’ në Itali.   Motivacioni i këtij çmimi për Kadaren është...

Robert Ndrenika ka ditëlindjen, deputeti i LSI e kujton me një...

Aktori i mirënjohur Robert Ndrenika feston sot 76-vjetorin e lindjes. Një urim për të ka ardhur dhe nga politika. Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim,...

Libri i Kadaresë për të cilin autori pothuajse u arrestua

Gjatë komunizmit shqiptar, për fat të keq në letërsi kami pasur një desidencë të dobët. Përveç një figure, shumë të dyshimtë në të bërit...

Shpata dhe helmeta e tij origjinale e Skënderbeut në muzeun e...

550 vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shpata dhe helmeta e tij origjinale gjenden në muzeun e Armëve dhe Armatimeve në NeueBurg, në WeltMuzeum. Lajmin e...

Libraria e Fan Nolit në Boston, rikthim në nacionalizmin shqiptar

“Një figurë themelore e lëvizjes nacionaliste shqiptare të sapolindur, dijetari Fan S. Noli krijoi forcën e lëvizjes në Shtetet e Bashkuara, ku ai themeloi...

Akademia e Shkencave, konkurs për veprën më të mirë për Skënderbeun

I shpallur si Viti i Skënderbeut, 2018-a do të jetë i mbushur me aktivitete kushtuar Heroit Kombëtar. Çdo institucionin kulturor e shkencor, në varësi...

Presidenti Meta dekoron valltarët Liljana Cingu dhe Rexhep Çeliku: Ambasadorë të...

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar sot me dekoratat “Nderi i Kombit” valltarët Liljana Cingu dhe Rexhep Çeliku. Në ceremoninë e zhvilluar në Presidencë, Kreu...

Artikujt e fundit