Monday, June 18, 2018

Faik Konica, eruditi i madh i penës dhe shqiptarisë

Më 15 dhjetor të vitit 1942, u nda nga jeta, publicisti më i shquar shqiptar, figurë politike dhe shkrimtari, Faik Konica. Mbarë shqiptarët e njohin...

Revista ”Archaeology”: Shqipëria, një udhëtim në kohë

Revista ”Archaeology”, botim i Institutit amerikan të Arkeologjisë, i ka kushtuar një shkrim të gjatë zbulimeve arkeologjike në Shqipëri mundësuar edhe nga ndërtimit i...

Gazeta franceze “Le Petit Parisien”,deklarata ekskluzive e Fan Nolit per konfliktin...

Gazeta franceze “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 22 shtatorit 1921, në faqen numër 3, deklaratën ekskluzive të Fan Nolit, në lidhje...

Shfaqet filmi “Faj eshte i qiellit”, Bashi: Aktiviteti synon informimin e...

Ne vazhden e aktiviteteve per sensibilizimin ndaj dhunes ne familje, ne qendren e Bashkimit Europian, u shfaq filmi “Faj eshte i qiellit”. Fjona Bashi,...

Koleksioni i fotografive të rralla: “Shqiptarët”

Këto foto të rralla janë shkrepur nga fotografi Joachim Ladefoged. Në përshkrimin e faqes së tij morëm disa nga fotot e tij më pikante,...

Studiuesi rrëfen jetën e fshehtë të Fan Nolit: Vdiq beqar por...

  Prof. Dr. Nasho Jorgaqi, intervistë për emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku. Shkrimtari dhe studiuesi shqiptar hedh dritë mbi jetën private...

Fjalimi i Nënë Terezës që emocionoi botën…

Ky është ndër fjalimet më emocionuese të Nënë Terezës, ku foli për vuajtjen e fëmijëve, por edhe urrejtjen në botën mbarë. “Ka kaq shumë vuajtje,...

Nis puna per hartimin e projektit te restaurimit te shkolles ku...

Në Pukë ka nisur sot puna për hartimin e projektit të restaurimit të shkollës ku dha mësim poeti revolucionar Millosh Gjergj Nikolla – Migjeni.     Specialistët...

Pena e tij lexohet, përjetohet, mbetet… 10 thënie të goditura nga...

Ismail Kadare është njëri nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë, i nominuar disa herë për çmimin “Nobel” në letërsi. Ai shquhet kryesisht për prozë,...

Ja si lundrohej mbi Bunë në vitin 1941 (foto)

Historiani Arben Llalla ka sjellë foto të pabotuara më parë. Fotot që i përkasin vitit 1941, tregojnë se si kalohej lumin Buna.     Në pamjet e...

Artikujt e fundit