Wednesday, February 20, 2019

“Malësia e Madhe Siç e Njoha Unë”, Promovohet botimi ne tre...

Për rreth 60 vjet krijimtari publicistike dhe letrare, Nikolla Spathari, kryetar i shkrimtareve dhe artisteve te Durrësit, ishte mes kolegeve te tij ne Shkodër,...

Nis edicioni i 56-të i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar

Ka nisur mbrëmjen e djeshme edicioni i 56-të i Festivalit të Këngës në Radiotelevizionin Shqiptar, ku hapja e natës së parë u bë nga...

Atmosfere festive ne shkolla dhe kopeshte, Mbyllet viti shkollor 2017, shkollat...

Ne kuadër te festave te fundvitit dhe mbylljes se vitit shkollor 2017, shkollat dhe kopshtet e qytetit te Shkodres jane perfshire ne atmosferen festive....

“Kshnella në katedrale”, Koncerti i femijeve dhe te rinjve te qendrave...

Te pagëzuara “Kshnella në katedrale”, kanë nisur me koncertin e fëmijeve dhe të rinjve të qendrave baritore të qytetit, festimet në pritje të Krishtlindjes,...

Huffington Post: 10 arsyet përse duhet vizituar Shqipëria

“Nëse po kërkoni të vizitoni një nga vendet më të bukura para se të ngrihen çmimet dhe të mbushet me turistë, shkoni në Shqipëri”,...

Prejardhja e emrit Shqiptar!!! A e dinit se nga vjen emri...

Pirroja ishte ,ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i Akilit, ishte biri i Akidit. Kushëriri i Aleksandrit të...

“Unë jam shqiptar”, ekspozita e disporës!

Muzeu Historik Kombëtar, Ministria e Shtetit për Diasporën dhe ajo e Kulturës kanë çelur një ekspozitë kushtuar emigracionit në kuadrin e Ditës Ndërkombëtare të...

Krishtlindje në New York, poezia nga Kadare

Në këtë atmosferë festash, lexoni poezinë e Ismail Kadaresë “Krishtlindje në Neë York” të shkruar mes New Yorkut dhe Parisit në vitin 1997. Krishtlindje në...

Origjina e tre traditave më popullore për Krishtlindje

Fryma e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri ndihet kudo tashmë. Te gjithë kanë vendosur pemët, kanë zbukuruar shtëpitë me drita shumëngjyrëshe, por a e...

Koncert nga talentet e tunxhit, Veprimtari per festat e fundvititit ne...

Koncerti i sektorit te Tunxhit ne shkollen artistike “Prenke Jakova” Shkoder, ishte i radhes qe kjo shkolle po jep me te gjithe sektoret e...

Artikujt e fundit