Thursday, October 18, 2018

 Dy filma shqiptarë konkurrentë në ‘Eastern Neighbours Film Festival’ në Holandë

Premierat e filmave "Lulet plastike" i Ylljet Aliçkajt dhe " Brava" i Bujar Alimani dhe Erand Sojli priten të shfaqen në Hagë pas pritjes...

“Qyteti i trëndafilave”, i preferuari i rreth 25 mijë turistëve vendas...

Rreth 25 mijë turistë, vendas dhe të huaj, kanë zgjedhur si itinerarin e tyre turistik gjatë sezonit veror të këtij viti, qytetin e Përmetit,...

Hoxha i Pukës dhe kryqi i Nënë Terezës

Sa herë që në rrjetet sociale të zë syri ndonjë etiketim përçmues apo fyes të dikujt për shkak të përkatësisë fetare, të vjen ndërmend...

Skulptura impresionuese e shqiptarit në Ministrisë e Arsimit të Italisë

I riu shqiptar është zgjedhur si personazhi i vitit për një provincë italiane si Mungnano  për një motiv tepër të veçantë. Në filim të...

Artistja gjermane përdor flokët për të pikturuar, ekspozita vjen në Shqipëri

Përurohet ekspozita personale e artistes gjermane Roza Mari Troken. Kjo ekspozitë përmban 60 punime dhe një instalacion i cili do të qëndojë në qendër...

Kongresi ndërkombëtar i popujve të lindjes, Jeronim De Rada: Gjuha shqipe...

   “Z. De Rada paraqet idetë e tij për atë që karakterizon gjuhën shqipe dhe monumentet e saj :  1.Gjuha shqipe është e përbërë nga fjalë...

“Rindërtimi i krimit”, vepra e artistes serbe për vrasjen e shqiptarëve

     Linja e muzeale e Muzeut të ri të Artit Bashkëkohor në Beograd ka të ekspozuar një vepër që në mënyrë të tërthortë shënon një...

Foto e rrallë historike e gjigantëve të artit shqiptar perpara Kafes...

Ata janë emra të mëdhenj të botës së artit dhe të letrave shqipe që u bënë bashkë 75 vjet më parë në qytetin e...

Kisha Ortodokse përplaset me Ministrinë e Kulturës. “Zhvilluan meshë pa dijeninë...

Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë proteston kundra Ministrisë së Kulturës për përdorimin e Kishës Ortodokse të Labovës së Kryqit nga tre priftërinj katolikë nga...

Destinacionet turistike për vitin 2018: Shqipëria më e pëlqyeshmja sipas portalit...

Vende në zhvillim, ku ka ende shumë për t’u zbuluar, por edhe destinacione pak të njohura dhe ende pak të kushtueshme. Portali italian SiViaggia.it ka...

Artikujt e fundit