Saturday, September 22, 2018

Në cilin shekull filloi të shkruhej gjuha shqipe?

  Gjuha shqipe, nga disa studiues, cilësohet si një ndër  gjuhët më të vjetra të Evropës. Nga disa të tjerë si fragmentizim i gjuhëve të...

NJË ARTIST I LINDUR SI MITRUSH KUTELI, KRIJIME MAHNITËSE QË NË...

  Dhimitër Pasko, shkrimtari dhe përkthyesi që në emrin e penës njihet si Mitrush Kuteli, qysh fëmijë ka qenë i talentuar për të shkruar, talent...

Avokati që firmosi Pavarësinë e Shqipërisë, por vdiq në burg nga...

  Shumë prej emrave dhe figurave atdhetare që kontribuan dhe firmosen shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, nuk patën një fund si heronj. Shume prej tyre u...

Ornela Kapetani, aktorja më e mirë në Festivalin e Sarajevës.

 Aktorja shqiptare Ornela Kapetani ka marrë çmimin e aktores më të mirë në Festivalin e Filmit në Sarajevë. Ornela luan në filmin “Dita zë...

Albanologu që tha: “Nuk ka në Evropë racë më të lashtë...

Albert Dumont lindi në vitin 1842 dhe vdiq në 1884. Si historian dhe albanolog francez Dumonti ndërmori një udhëtim nëpër Shqipëri e Greqi nga...

Festohet Dita Boterore e Rinise

Shkoder,festohet Dita Boterore e Rinise. Ne kete feste marrin pjese te rinj nga shume vende te Europes, te cilet jane bashkuar ne nje koncert...

Tre shpikje shqiptare, por shumë të rrezikshme para 100 viteve.

   Tre shpikje shqiptare, praktike por të rrezikshme, në vitet 1919-20 1. “Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në...

Tre shpikje shqiptare, por shumë të rrezikshme para 100 viteve.

   Tre shpikje shqiptare, praktike por të rrezikshme, në vitet 1919-20 1. “Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në...

157 vite me pare lindi “mesia” i artit. Dom A.Jaku perkujton...

Permes nje statusi ne facebook, dom Artur Jaku ka perkujtuar 157 vjetorin e lindjes se Kol Idromenos. Ai shkruan se Idromeno ishte "mesia" i...

Gilman Bakalli: Ëndrrat e mia s’kanë njohur kufij as në komunizëm!

  Mjeshtër i fjalës, urtësisë dhe thjeshtësisë! Duke kërkuar një material në e-mail, rastësisht më del përpara kjo intervistë e imja me prof. Gilman Bakallin. Viti 2009. Asokohe...

Artikujt e fundit