Wednesday, August 22, 2018

NE 85 VJET MBI 60 VITE KRIJIMTARI

Ne 85 vjetorit te ditëlindjes se shkrimtarit dhe dramaturgut te mirënjohur Fadil Kraja, i kane kushtua një...

“Nene Tereza kur ishte Gonxhe”

Shën Tereza e Kalkutës ka ardhur në një formë të veçantë mbrëmjen e së premtes në teatrin “Migjeni”. Drama “Nene Tereza kur ishte Gonxhe”...

“Ahengu Shkodran 2016”

Një trashëgimi e pasur shpirtërore e ruajtur ndër breza, po risillet magjishëm vit pas viti me Ahengun Shkodran. Për të katërtin vit radhazi në...

“Nene Tereza kur ishte Gonxhe”

Provat per dramen “Nene Tereza kur ishte Gonxhe” po shkojne drejt fundit.. Trupa e aktoreve te teatrit “Migjeni” duket se eshte gati per te sjelle...

Rikthehet festivali i kenges qytetare

Një pauzë e gjatë që ka lënë pas një boshllek të madh në krijimtarinë e re do të marrë fund nga ky vit, duke...

Enver Petrovci bashkëpunim me ”Migjeni”

Nikollaj Koljada më ka bërë ftesë që të shkoj me një shfaqje në gjuhen shqipe ku është ai vetë autor, dhe sebashku të shkojmë...

Ekspozita fotografike “2×15”

Një përballje e fotografisë klasike me atë eksperimentuese. E tillë erdhi mbrëmjen e së shtunes në qytetin e Shkodres, ekspozita “2x15” e artistit Kosovar...

Meshe per “Shen Terezen e Kalkutes”

Pas Vau Dejësit, edhe famullia e “Shën Shtjefnit” në Shkoder i ka kushtuar një meshë falenderimit shenjtërimit të Nënë Terezës. Duke ju bashkuar kësaj...

Ne pritje te Shenjterimit te “Nene Terezes”

Atmosfera e krijuar ne pritje te shenjterimit te Nene Terezes me 4 shtator nga Papa Françesku, ka vijuar...

68 vjetori i “Masakres se Koplikut”

Me homazhe ne ish- godinen e burgut Koplik, ku 68 vjet me pare u ekzekutuan pa gjyqe...

Artikujt e fundit