Sunday, June 16, 2019

“Nje zjarrfikes ne oborrin e teatrit”

Provat i kane kaluar ne skene dhe ne gjysmen e ketij muaji do te shfaqet perpara spektatorit Shkodran. Komedia “Nje zjarrfikes ne oborrin e...

Teatri i levizshem i kukullave Lezhe

Teatri i levizshem i kukullave ka udhetuar drejt zones më të thellë të Lezhes për të vizituar femijet e shkollave të Ungrejt dhe Kalivaçit....

“Shkodra Edukon Kulture, Ngujon Gjakmarrjen”

Ne biblioteken  e qytetit te Shkodres  “Marlin Barleti” eshte bere promovimi i librit te poetes shkodrane Farida Ramadani  i titulluar “Shkodra Edukon Kulture ,...

“Duke imagjinuar dy rruget e Idromenos”

Të ndërtuara ndryshe, ferri dhe parajsa e Idromenos u risollën mbrëmjen e së martes në muzeun kombëtar të fotografisë “Marubi”. Këtë radhë gjithçka mori...

“Rikthimi i Idromenos ne Shkoder”

Interesi për të vizituar ekspozitën “Dy rruget e Idromenos” e çelur në Muzeun kombëtar të fotografisë “Marubi” është i lartë. Artëdashës, fotograf dhe piktor u...

“Dy rruget e Idromenos”

Të vizitosh Shkodrën është e pamundur të mos takohesh me Idromenon. Artistin shumë dimensional e gjen kudo në qytetin e tij te lindjes, pasi...

“Best 10 North” mbyll votimet

4 dite përpara mbrëmjes gala te ndarjes së çmimeve “Best 10 North”, agjensia e spektakleve Buna 1 ka mbyllur zyrtarisht votimin. Tradita e bukur...

Ruajtja e thesareve te “Marubit”

Në muzeun kombëtar të fotografisë “Marubi” viti 2017-të shënon nisjen e një epoke të re të ruajtjes së thesareve që ka ky institucion. 7...

2017-ta, nderhyrjet ne monumente

Të gjitha monumentet e kulturës në qarkun e Shkodres që deri më sot nuk kanë patur asnjë ndërhyrje, megjithëse amortizimi nga faktori kohë apo...

“Nderi i kombit” pas vdekjes Bik Ndojes

Artistët që u ndanë nga jeta këtë vit kanë qënë të shumtë, ndaj dhe presidenti i Republikes në pritjen që organizoi me njerëz të...

Artikujt e fundit