Wednesday, July 8, 2020

Kisha Katolike lutje per viktimat ne Siri

Të mbledhur përpara katedrales sĕ “Shen Shtjefnit” Shkoder besimtarët e Krishterë drejtuan lutjet e tyre për viktimat e Alepos dhe vendet e tjera në...

Liber për viktimat e Burgut te Spaçit

16 te pushkatuarve ne Burgun e Spaçit gjate regjimit komunist, u është kushtuar libri “Plumba ne Ferr”, shkruar nga Bedri Blloshmi, ish i burgosur...

Muaji i Ditëlindjes se Profetit Muhamed

Pas faljes ne xhaminë “Ebu Bekr” eshte zhvilluar tribuna fetare e titulluar “ Mëshire e Dhuruar.....” Me ketë tribune, Myftinia e Shkodrës ka nisur...

Lezhe, ndizen dritat e pemës së Krishtlindjes

Lezha eshte zyrtarisht ne feste dhe atmosfera  e fundvitit ka filluar të ndjehet ne te gjithe qytetin. Kryebashkiaku Fran Frrokaj i shoqeruar nga bashkeshortja dhe...

“Java e pavaresise” ne Shkoder

Ka nisur në qytetin e Shkodres, java e pavarësisë kushtuar festave të nëntorit. Aktivitetet e programuara u çelen me ekspozitën “Rilindasit në botime” dhe...

Nje rreze shprese për Muzeumin Historik

Me një fond prej 400 mije leke, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Shkodër, do te ndërhyjë për disa meremetime emergjente...

“Je Shkodran në qoftë se”, sukses ne Migjeni

Është ngjitur mbrëmjen e së shtunës në skenën e teatrit “Migjeni”, varieteja “Je Shkodran në qoftë se” e trupës së estradës profesioniste. Për më...

“DITET E MJEDES”

450 vjetori i lindjes se poetit te pare shqiptar, Pjeter Budi, dhe 150 vjetori i lindjes se figurës se madhore te letrave...

Mbremje muzikore ne “Migjeni”

Ka ardhur e veçantë, mbushur plot emocione dhe interpretime brilante mbrëmja muzikore e organizuar në teatrin “Migjeni” me pjesmarrjen e orkestrës frymore nën dirigjimin...

“Je prej shkodret ne kjofte se”

Sukses i garantuar ende pa u ngjitur në skenë. Ky është përkufizimi më i mirë që mund t’i bëhet varietes “Je prej shkodret ne...

Artikujt e fundit