Wednesday, November 21, 2018

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Ja si t’i jepni fund...

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe, nëse mund ta quajmë kështu,...

Mafia në Shqipëri – Gazetari i infiltruar paralajmëron “tërmet”

Gazetarin spanjoll David Beriain në Shqipëri Investigimi i linjave ndërkombëtare të trafikut të kokainës dhe të qenieve njerëzore në Amerikën e Jugut duket se e...

Çfarë e lidh Shqipërinë me Mongolinë?

Shqipëria është e dyta ndër vendet që mbulon BERZH, pas Mongolisë sa i përket normës vjetore të rritjes së Prodhimit të Brendshëm Bruto për...

Studimi/ Njerëzit që lexojnë libra janë më pozitiv se ata që...

Sipas disa hulumtimeve të reja, thuhet se njerëzit të cilët lexojnë libra kanë më shumë mëshirë sesa ata që nuk lexojnë. Ata të cilët...

“Ju tregojmë për tokën e shqiponjave”, ‘Rai 3’ reportazh për natyrën...

“Pyjet e harlisura që shtrihen përtej Alpeve shqiptare janë mbretëria e shqiponjës mbretëreshë. Ashtu si një rojtar, shqiponja patrullon qiejt e pastër mbi dhe...

Habit shqiptari nga Vjena: Jam gati t’ia fal vilën time Nexhmije...

Një shqiptar i Maqedonisë me banim në Vienë, Sali Zuberoski, i ofron Nexhmije Hoxhës një vilë në Manastir. Në mungesë të një komunikimi të drejtpërdrejtë...

Gatimet tradicionale shqiptare në restorantet e Nju Jorkut

Një artikull i “Grub Street” ka sjellë gatimet tradicionale shqiptare në Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.  “Shumica e restoranteve italiane në Nju...

Droga kapërcen vjedhjet si shkak për burgosjen e shqiptarëve

Popullsia në sistemin e burgjeve në Shqipëri ra me 9% në vitin 2017 krahasuar me 2016-n, e shkaktuar nga rënia e të burgosurve për...

Çmenduria e të pasurve! Shihni si trajtohet luani në një nga...

Një luan i ri i "blerë" nga një biznesmen i pasur, vuan nga kequshqyerja, ndërsa putrat e tij janë shtrembëruar. Macja e madhe e quajtur...

Studimet varfërojnë shqiptarët

Familjet shqiptare renditen ndër të fundit sa u përket të ardhurave për frymë, por pavarësisht kësaj nuk kursehen kur bëhet fjalë për tu siguruar...

Artikujt e fundit