Tuesday, August 21, 2018

Gjermania me ligj imigrimi: Kërkohen punonjës të kualifikuar. Ja çfarë duhet...

Qeveria gjermane do të paraqesë brenda këtij viti një ligj imigrimi. Për këtë ranë dakord partitë në koalicionin qeveritar. Por përmbajtja e një ligji...

Zgjidhet problemi 20 vjeçar për të sëmurët mendor në burgje

Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve duket se i ka dhënë zgjidhje problemit shumë vjeçar të të dënuarve me probleme të shëndetit me...

Ndodh tek shqiptarët: Xhamia dhe kisha në një oborr, ja ç’kërkojnë...

Imami Naser Kosumi dhe prifti ortodoks Trajko Vllajkoviç, edhe pse i shërbejnë feve të ndryshme, janë vetëm disa metra larg njëri-tjetrit. Ferizaj është një prej...

Samiti i korrikut, si mund të shmangë NATO një Luftë të...

  Më 11-12 korrik, NATO do të mbajë një samit në Bruksel për të diskutuar një rrugë të re strategjike për aleancën. Shumëkush, shpreson për...

Fakte të reja, ja çfarë e pengoi Ana Frank të largohej...

Familja e Anne Frank u përpoq të arratisej nga persekutimi nazist dhe të emigronte në Shtetet e Bashkuara, por e pati të pamundur për...

Ariu i del në rrugë dhe sulmon 36-vjeçarin në Kukës…

Një ari ka sulmuar një person në Kukës. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm, në mes të rrugës, kur ariu, mësohet se i ka prerë...

Greqia pranon “Aktin e Parisit” për kufijtë, Shqipëria e ka harruar

Ministri i jashtëm grek Nikos Kocias bën një deklaratë historike:” A i njohim ne kufijtë e formuluar sipas Aktit Final të Helsinkit? A e...

48 mijë vende pune në Gjermani për infermierë, ja plani i...

  Gjermania do të marrë personel mjekësor nga Shqipëria dhe Kosova, por do të kujdeset që këto vende të mos kenë vetë mungesa të stafit...

Marin Barleti : Fati e solli që shqiponja me dy krerë...

Simboli i shqiponjës me dy koka – simboli antik me gjithëkuptimësinë e vet ishte simboli i zotëve, që shprehte pushtetin dhe absoluten, ishte simbolika...

“Me ta drashtë hijen anmiku”/ Pjesë nga “Cubat” e ‘Lahutës së...

Më poshtë po iu sjellim një pjesë të këngës ‘Cubat’ nga vepra ‘Lahuta e Malsisë’ e Gjergj Fishtës. Por gjithmonë, po, pa kanu, Veç si t’mujnë...

Artikujt e fundit