Monday, June 24, 2019

Bagazhet personale në doganën shqiptare, ja cili është kufiri që nuk...

Në kulmin e sezonit turistik, kur qytetarët shqiptarë po qarkullojnë më shumë brenda e jashtë vendit, bëhet e domosdoshme nevoja për të ditur sa...

Vizaton gjatë konferencave ndërkombëtare, Rama tregon arsyen: Më ndihmon të ul...

Kryeministri Edi Rama deklaron në një intervistë për televizionin publik gjerman, ZDF, se “ne jetojmë në një situatë që përsëri përkufizohet nga “mallkimi i...

Faik Konica: Më mirë të shes m… njeriu, se të shkruaj...

Të gjithë e pranojnë karakterin kontravers të Konicës, megjithatë prirja ka qenë që ai gjithnjë të rrezatojë nën një dritë shkëlqyese të të diturit,...

Fahri Xharra: Kelmendasit në Kroaci ose shpërngulja e dytë ‘serbe’ e...

  “Në kohën e luftës Turko-Austriake edhe Kelmendasit sikur shqiptarët e tjerë nuk ndejtën anash. Të udhëhequr nga Kryeipeshkvi i Shkupit Mikel Suma u ngritën...

Dom Simon Jubani, legjenda e qendresës dhe e lirisë

Me rastin e 7 vjetorit të vdekjes Nga Pjeter Logorec Po afrohet, ndër ditët në vijim, pesvjetori i vdekjes së Dom Simon Jubanit, burrit të lavdishëm...

Dorëshkrimet e rralla të Rita Markos për luftën: Si e njoha...

Përgatiti për “Albanian Free Press”: Albert Zholi Një jetë e tërë, në shërbim të komunizmit. Me idetë e të cilit, siç shkruante edhe vetë, u...

La Repubblica, 14 korrik 1990: Kur në Itali mbërrin një popull...

“Në Itali mbërrin një popull fantazmash” është titulli i të përditshmes La Repubblica më 14 korrik 1990. Janë shqiptarët  që shpërthyen ambasadat, e para...

Gjermania me ligj imigrimi: Kërkohen punonjës të kualifikuar. Ja çfarë duhet...

Qeveria gjermane do të paraqesë brenda këtij viti një ligj imigrimi. Për këtë ranë dakord partitë në koalicionin qeveritar. Por përmbajtja e një ligji...

Zgjidhet problemi 20 vjeçar për të sëmurët mendor në burgje

Ministria e Drejtësisë dhe Drejtoria e Burgjeve duket se i ka dhënë zgjidhje problemit shumë vjeçar të të dënuarve me probleme të shëndetit me...

Ndodh tek shqiptarët: Xhamia dhe kisha në një oborr, ja ç’kërkojnë...

Imami Naser Kosumi dhe prifti ortodoks Trajko Vllajkoviç, edhe pse i shërbejnë feve të ndryshme, janë vetëm disa metra larg njëri-tjetrit. Ferizaj është një prej...

Artikujt e fundit