Sunday, May 26, 2019

‘Kasapi i Shqipërisë’, shkrimi në ‘Time’ i 1950. Si nisi plani...

“Ajo që po ndodhte me Mehmet Shehun u kuptua publikisht gjatë punimeve në kongresin e PPSH, nga 1 deri më 8 nëntor 1981”. Keshtu...

Si po “shthuren” familjet shqiptare, shifra rekord vitet e fundit për...

Divorci ka filluar të jetë një fenomen mjaft i përhapur në shoqërinë tonë. Ndarja e një çifti në fillim të viteve 1990 mund të...

Doni viza pune për në Gjermani?! Ambasada ndryshon procedurat

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë në këtë shtet. Kështu, në një njoftim në...

Pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe, “Sputniku” rus ‘flet’ shqip: Mirë se...

Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë, edhe pse ky ligj...

Kapshticë, në 6 muaj rreth 4 mijë shqiptarë nuk u lejuan...

  Rreth 4 mijë shtetas shqiptarë nuk janë lejuar përgjatë 6 muajve të fundit të udhëtojnë drejt vendeve Shengen përmes pikës kufitare të Kapshticës. Burime pranë...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skenderbeut

  Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit tonë Kombëtar. Ndërkohë qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 si...

12 fjalë shqipe që 90% e shqiptareve i shkruajnë gabim…

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme,...

Një lamtumirë e dhimbshme! Berisha humb njeriun e afërt…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ndarë me miqtë e tij në fb lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të bashkëshortes së vëllait të tij...

Revista franceze promovon potencialet turistike të Shqipërisë, veçanërisht turizmin dentar

Shqipëria ka thithur një numër rekord turistësh në 10 mujorin e parë të vitit 2017. Vlerat turistike të Shqipërisë janë promovuar nga revista franceze,...

Pamje spektakolare te cilet zogjte formojne ne natyre

Ndonjëherë në natyrë ndodhin disa rastësi perfekte, që përshkruajnë në mënyrë të gjallë bukurinë dhe magjinë e botës rreth nesh. Një episod i tillë ndodhi...

Artikujt e fundit