Sunday, June 16, 2019

Shembull suksesi, kompania e një shqiptari mes 12 më të mirave...

Shyqyri Bajrakurtaj mund të konsiderohet pa frikë si një tjetër shembull suksesi mes shqiptarëve që jetojnë e punojnë jashtë Shqipërisë. Ai u zhvendos drejt...

99 vjet nga vdekja e Ismail Qemalit, Doda: Atë e vranë,...

“Nëse doni që Shqipëria të bjerë në qetësi duhet të vriten tre persona: Ismail Qemal Vlora, Esad Pashë Toptani dhe unë”. Në një ditë prilli...

Deputetja e LSI flet për fejesën: Na lidhi partia, po pres...

Kejdi Mehmetaj është një prej deputeteve më të reja të Kuvendit të Shqipërisë. Teksa në media është folur për një fejesë të mundshme të saj,...

‘Kasapi i Shqipërisë’, shkrimi në ‘Time’ i 1950. Si nisi plani...

“Ajo që po ndodhte me Mehmet Shehun u kuptua publikisht gjatë punimeve në kongresin e PPSH, nga 1 deri më 8 nëntor 1981”. Keshtu...

Si po “shthuren” familjet shqiptare, shifra rekord vitet e fundit për...

Divorci ka filluar të jetë një fenomen mjaft i përhapur në shoqërinë tonë. Ndarja e një çifti në fillim të viteve 1990 mund të...

Doni viza pune për në Gjermani?! Ambasada ndryshon procedurat

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka bërë disa ndryshime në procedurat për aplikim, për vizë punë në këtë shtet. Kështu, në një njoftim në...

Pas zyrtarizimit të gjuhës shqipe, “Sputniku” rus ‘flet’ shqip: Mirë se...

Ligjin për dygjuhësinë sipas të cilit gjuha shqipe dhe maqedonase janë të barabarta nuk mund ta parandalojë presidenti i Maqedonisë, edhe pse ky ligj...

Kapshticë, në 6 muaj rreth 4 mijë shqiptarë nuk u lejuan...

  Rreth 4 mijë shtetas shqiptarë nuk janë lejuar përgjatë 6 muajve të fundit të udhëtojnë drejt vendeve Shengen përmes pikës kufitare të Kapshticës. Burime pranë...

50 fakte nga jeta e Gjergj Kastriot Skenderbeut

  Më 17 janar mbushen 550 vjet nga vdekja e Gjergj Kastriot Skënderbeut, Heroit tonë Kombëtar. Ndërkohë qeveria shqiptare e ka shpallur vitin 2018 si...

12 fjalë shqipe që 90% e shqiptareve i shkruajnë gabim…

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë, meriton vëmendje të vazhdueshme,...

Artikujt e fundit