Saturday, December 15, 2018

Çfarë duhet të konsumojmë në verë? Niseni me 2 litra ujë...

Vera duhet të na bëjë me vigjilentë ndaj ushqimit dhe ruajtjes së tij. Ekspertët e sigurisë ushqimore në Institutin e Shëndetit publik sugjerojnë llojet...

Shqiptarët preken më pak nga semundjet se gjithë rajoni

Së bashku me moshën vijnë edhe sëmundjet. Megjithatë krahasuar me vendet e rajonit, shqiptarët jetojnë më gjatë pa u prekur nga sëmundjet. Pritshmëria për jetëgjatësinë...

Shkencëtarët zbulojnë “magjinë” brenda trurit njerëzor

Një ekip shkencëtarësh amerikanë besojnë se mund të kenë zbuluar origjinën kimike të spiritualitetit njerëzor në një pjesë të veçantë të trurit. Momentet fetare, mbinatyrore...

Rreziku nga semundjet kardiovaskulare, Smajlaj: 30 vizita ne dite, ndikim stili...

Rritja e temperaturave jep menjëherë efektet e para tek të sëmurët kronikë, por jo vetëm. Vitet e fundit një nga shqetësimet që ka vënë...

Manastirliu dhuron gjak për fëmijët talasemikë

Ministria e Shëndetësisë nisi fushatën e dhurimit të gjakut për fëmijët talesemikë, nismë e cila do të zgjasë 1 muaj. Në moton "10 minuta...

Kanabisi mund të ndihmojë në kurimin e ekzemës së lëkurës

Kërkime nga Shoqëria Kombëtare e Ekzemave në Amerikë tregojnë se kanabisi mund të ndihmojë në përmirësimin e kushteve të lëkurës, shkruan "The Sun" Dermatologët në...

ISHP: 50% e meshkujve dhe 10% e femrave janë duhanpirës

Në Shqipëri 50% e meshkujve dhe 10% e femrave janë duhanpirëse. Në ditën botërore të ndërgjegjësimit ndaj duhanit, mjekët japin alarmin se me tumore...

Bota nuk po bën mjaftueshëm për të reduktuar duhanpirjen

Është ky apeli i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Ditën Botërore Pa Duhan. Më shumë se 7 milionë persona vdesin çdo vit nga ky...

Shifrat alarmante, sëmundjet tumorale po zgjerohen në moshat e reja, qarqet...

  Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe...

Faktoret ndikues ne skizofreni, Nika: Meshkujt mbi 40 vjeç me te...

Çrregullimet e skizofrenise, kane disa faktore ndikues. Kryesisht varferia, dhe zonat e largeta qe nuk kane socializimin e duhur.Psikologu Altin Nika thote se te...

Artikujt e fundit