Friday, February 26, 2021

Italia do të punësojë 9 mijë infermierë

  Pandemia Covid 19 shkaktoi një kolaps të fortë në sistemin shëndetësor italian duke vënë në vështirësi serioze si sektorin e burimeve njerëzore për mungesë...

Ekspertët ngrejnë alarmin: Maskat e fytyrës gjatë verës janë të rrezikshme...

  Ekspertët mjekësorë kanë bërë thirrje për të patur një vigjilencë shtesë në lidhje me sëmundjet që shkaktohen nga nxehtësia gjatë verës. Ata shprehen te...

OBSH: Kemi shtatë ose tetë kandidatë të mirë për vaksinën e...

  Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetit thotë se ka afërsisht shtatë ose tetë kandidatë “kryesorë” për një vaksinë për të luftuar koronavirusin dhe puna...

Stres nga COVID-19? ISHP: Ja 6 këshillat që duhet të ndiqni

  Teksa Shqipëria ka 2 muaj në karantinë dhe COVID-19 është ende kativ ISHP jep disa këshilla se si qytetarët mund të përballen me stresin. ISHP thotë...

A do bëhet më i rrezikshëm mutacioni i koronavirusit? Ja çfarë...

  Ndërsa koronavirusi përhapet në të gjithë botën, ekzistojnë shqetësime se do të ndryshojë duke u bërë edhe më i transmetueshëm dhe më i rrezikshëm,...

Shkencëtarët italianë pretendojnë se kanë zhvilluar vaksinën që vret koronavirusin

  Shkencëtarët italianë pretendojnë se kanë zhvilluar vaksinën e parë që mund të vrasë koronavirusin. Studiuesit thonë se ata planifikojnë të bëjnë provën e parë te...

Maskat e bëra vetë apo ato të farmacive, mjekja tregon se...

  Koronavirusi i ri COVID-19 transmetohet midis njerëzve me anë të pikëzave apo spërklave ndërsa jemi duke folur, kollitur ose teshtitur. Shumica e njerëzve që...

Itali: 150 shkencëtarë apelojnë për testim masiv të popullsisë për Covid-19

  150 shkencëtarë italiane apelojnë për një testim masiv të popullsisë në vend për Covid-19 Shqetësimi i tyre është siguria e shëndetit gjatë fazës 2 të...

Epidemiologu: Kufizimet nga koronavirusi mund të jenë të nevojshme edhe për...

  Njerëzit mund të duhet të jetojnë me disa kufizime për dy vite ose më shumë, për të mbajtur nën kontroll koronavirusin, sipas shkencëtarit që...

SHBA: Kompania gjermane fillon testimin e vaksinës kundër Covid-19 te njeriu

  Gjigandi farmaceutik Pfizer dhe kompania gjermane e bioteknologjisë BioNTech kanë filluar testimet e vaksinës kundër Covid-19 te njeriu në SHBA, sipas një deklarate nga...

Artikujt e fundit