Tuesday, March 19, 2019

ISHP: 50% e meshkujve dhe 10% e femrave janë duhanpirës

Në Shqipëri 50% e meshkujve dhe 10% e femrave janë duhanpirëse. Në ditën botërore të ndërgjegjësimit ndaj duhanit, mjekët japin alarmin se me tumore...

Bota nuk po bën mjaftueshëm për të reduktuar duhanpirjen

Është ky apeli i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Ditën Botërore Pa Duhan. Më shumë se 7 milionë persona vdesin çdo vit nga ky...

Shifrat alarmante, sëmundjet tumorale po zgjerohen në moshat e reja, qarqet...

  Shëndeti i popullatës shqiptare po kalon një tranzicion të vështirë për shkak të përhapjes me shpejtësi të sëmundjeve që vrasin shpejt, sidomos kardiakeve dhe...

Faktoret ndikues ne skizofreni, Nika: Meshkujt mbi 40 vjeç me te...

Çrregullimet e skizofrenise, kane disa faktore ndikues. Kryesisht varferia, dhe zonat e largeta qe nuk kane socializimin e duhur.Psikologu Altin Nika thote se te...

Studimi per skizofrenine ne Shkoder, Preçi: Ka keqinterpretime, nuk kemi dijeni...

Publikimi i nje studimi diten e hene ne nje reviste ku theksohet se 45 % e te prekurve nge sëmundjet mendore ne Shkoder vuajne...

Këto produkte kozmetike duhen mbajtur në frigorifer gjatë verës

Fytyra është një ndër pjesët më delikate që kërkon disa produkte kozmetike tepër të kontrolluara, që të mos ketë probleme. Në ditët e nxehta, sugjerohet...

Sëmundjet që po marrin jetë, 12 mijë persona vdesin nga sëmundjet...

Sëmundjet e aparatit të qarkullimit të gjakut vijojnë të mbeten të parat në listën e sëmundjeve që po marrin më shumë jetë njerëzish. Sipas...

Kumbullat të preferuarat e stinës, me vlera të mëdha për shëndetin

Kumbullat janë ndër frutat më të preferuara të kësaj stine. Duke qenë se janë të pasura me fibra dietike si sorbitol dhe isatin, mbrojnë...

“Fikni telefonin pas orës 10 të darkës për të qenë të...

"Njerëzit që nuk arrijnë të ndjekin ritmin e trupit të trupit të tyre kanë më shumë mundësi që të kenë depresion dhe probleme të...

Dita boterore e hipertensionit, matje tensioni dhe dhurim uji falas per...

Kane zgjedhur nje menyre tjeter jo vetem per te perçuar mesazhe te rendesishme tek popullata, por edhe per te ofruar sherbime. Zyra e promocionit...

Artikujt e fundit