Sunday, March 29, 2020

Zbulohet cili lloj i gjakut është më rezistues ndaj kancerit

  Universiteti Karolonska në Suedi ka emëruar llojin e gjakut më rezistues dhe më të ndjeshëm ndaj sëmundjeve malinje. Grupi i gjakut B ka shansin më...

Ja 10 ushqimet që shuajnë urinë dhe nuk të shëndoshin

  Në dietë ose jo uria e papritur dhe pa fre i ngacmon të gjithë herë pas here. Ushqimi është sigurisht shumë i rëndësishëm për trupin...

OBSH: Ja 5 vendet e përqëndruar Koronavirusi

  OBSH-ja argumenton se bota ka mundësi që ta kufizojë përhapjen e koronavirusit të ri. Pjesa më e madhe e rasteve raportohen në 5 shtete,...

Coronavirusi, në Shkodër rreth 20 mijë maska. Ministrja “harron” të sjellë...

  Rreth 20 mije maska jane shperndare ne Shkoder. Ministria e shendetesise ka urdheruar operatorin e sherbimit shendetesor per te pajisur qendrat shendetesore dhe personelin...

Shkencëtarët izraelitë: Jemi 1 javë larg vaksinës së koronavirusit

  Shkencëtarët izraelitë thonë se ata janë vetëm 1 javë larg zhvillimit të një vaksine kundër koronavirusit. Zyrtarët në vend presin që ilaçi të jetë në...

Rreziku i trashëgueshëm i sëmundjeve të zemrës

  Sëmundjet e zemrës janë ndër shkaktarët kryesore të vdekjeve të parakohshme në Shqipëri. Që nga viti 1990, niveli i prevalencës së vdekjeve gna sëmundjet kardiovaskulare...

Përfundon testimi i 3 rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Asnjë...

  Asnjë rast me coronovirus në Shqipëri. Kështu deklaron Ministria e Shëndetësisë mëngjesin e sotëm, ndërsa janë testuar në total 26 raste. Ministria e Shëndetësisë dhe...

Koronavirusi/ Studim italian: Epidemia ka nisur në muajin tetor 2019

  Studimi i nënshkruar nga shkencëtarët e Universitetit Shtetëror të Milanos: Shpejtësia e rritjes së numrit të infeksioneve ka rënë pas masave kufizuese të miratuara...

Ngrohtë, ftohtë, lagështirë? Çfarë u duhet viruseve për mbijetesë

  A do të zhduket virusi Korona me rritjen e temperaturave? Virologu Thomas Pietschmann shpjegon, se përse pranvera vërtetë na jep shpresë e përse gratë...

Zbulohet vaksina e koronavirusit, gati për testimet e para në SHBA

  Ndërmarrja Biotech Moderna thotë se vaksina e saj kundër  koronavirusi është e gatshme për testet e para. Firma bioteknike amerikane Moderna ka dërguar një vaksinë...

Artikujt e fundit