Wednesday, February 20, 2019

INSTAT/Rritet konsumi i ilaçeve ne Shqiperi, arrin rekordin

Konsumi i ilaçeve në Shqipëri po rritet me ritme dyshifrore vitet e fundit. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike ka shënuar rritje...

Shqipëria e “sëmurë”: Konsumi i ilaçeve arrin rekord në 2017, kalon...

Edhe pse popullsia e vendit po vjen ne trend rënës për shkak të tkurrjes së numrit të lindjeve dhe emigracionit të lartë, konsumi i...

Naraçi: Fruthi, ne vëmendje te përditshme, “Prinderit nuk duhet te hezitojne...

Edhe pse deri tani ne spitalin e femijeve Shkoder nuk eshte paraqitur asnjë rast me sëmundjen e fruthit, vëmendja eshte maksimale, thote shefja e...

6700 vaksina antigrip ne Shkoder, Haxhia: Kane ndikur ne parandalimin  e...

Vaksinimi kunder gripit edhe gjate muajit janar eshte i nevojshem dhe ne kohe, per te parandaluar zgjerimin e te prekurve nga gripi. Pergjegjesi i...

Ministria e Shëndetësisë thirrje për mjekët: Aplikoni për bonusin 2.5 milion...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ftoi sot publikisht mjekët specialistë të interesuar të punojnë në spitalet rajonale dhe bashkiake, të paraqesin kërkesën e...

Po ikin jashtë Shqipërisë, hapet konkurs online për infermierë

Ata që dëshirojnë të nisin punë si infermierë, fizioterapistë dhe teknikë imazherie në qendrat shëndetësore dhe spitalet publike kanë 15 ditë kohë për të...

“Gripi nuk duhet nenvleresuar”, Meti: Jo përdorim te antibiotikeve, konsulte pa...

Pavaresisht shqetësimit ne rritje te shprehur ditet e fundit ne disa rrethe per ritjeje intensitetit te gripit, ne Shkoder kjo situate nuk vlerësohet alarmante....

Rishfaqet sëmundja e fruthit, 11 fëmijë të shtruar në QSUT

Prej 30 vitesh konsiderohej e zhdukur po sëmundja e fruthit është rishfaqur në popullatën shqiptare. Burime nga QSUT dhe ISHP pohojnë se të paktën...

Paracetamoli me virus vdekjeprurës? Ja e vërteta

Në 24 orët e fundit, më shumë se 23 mijë përdorues Facebook-u kanë përhapur panik në lidhje me parcetamolin P/500 duke u shprehur se...

Nisma për subvencionimin e qumështit, Jaka: Iniciative pozitive por e pamjaftushme

Nisma e ministrisë së Bujqësisë për subvencionimin e fermerëve që prodhojnë dhe përpunojnë qumështin, cilësohet pozitive por e pamjaftueshme nga kreu i Dhonës së...

Artikujt e fundit