Tuesday, August 20, 2019

Studim, vera mund të përmirësojë problemet e shëndetit mendor

Pavarësisht se alkooli konsiderohet si depresant, sipas një studimi të fundit vera mund të lehtësojë problemet e shëndetit mendor. Përbërësit që gjenden tek farat...

Dëshironi të keni imunitet të fortë ndaj sëmundjeve, ndiqni këto zakone

Përveç prirjes biologjike, disa zakone jetësore bëjnë dallim midis njerëzve me imunitet të dobët dhe të fortë. Janë disa zakone që në pamje të parë...

Ja çfarë duhet të bëni për të pasur dhëmbë të shëndetshëm

Nuk duhet ti neglizhoni vizitat te dentisti, sepse janë të rëndësishme kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj oral. Është po kaq e rëndësishme që...

A të le kafja pa gjumë? Zbuloni të vërtetat

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm. Kafeina është një prej këtyre faktorëve. Të dhënat shkencore thonë se sasia ditore...

Tumoret, mitet që duhen rrëzuar

Ka shumë informacione  të rreme për tumoret : nëse disa prej tyre mund të jenë të padëmshme, të tjerët mund të ndikojnë negativisht në...

Mjeku jep alarmin: Shtatë mijë raste të reja me kancer çdo...

Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave, që prodhojnë 1 tumor ose neoplazme dhe shifrat e të prekurve nga kjo sëmundje po pësojnë...

4 shkurt, dita boterore e kancerit, Delija: Apel qytetareve qe te...

4 shkurti shenon diten boterore te kancerit. Synimi i kesaj date eshte sensibilizimi i popullates per te luftuar kete semundje. Zyra e promocionit prane...

Vetitë kuruese të kombinimit të çokollatës së zezë dhe bajameve

Kombinimi i bajameve, çokollatës së zezë dhe kakaos mund të zvogëlojë një faktor shumë të rrezikshëm për sëmundjet koronare të zemrës. Studimi i ri zbuloi...

Kripa dëmton trurin tuaj

Kripa për vite të tëra është cituar si shkaktare e presionit të lartë të gjakut. Dhe në studimet e reja është dalë në përfundimin se...

Ne Shqiperi,1 në 4 persona me probleme mendore e depresion

Në Shqipëri, një në 4 persona vlerësohet se ka probleme të shëndetit mendor. Grupimet më të rrezikuara nga depresioni janë të rinjtë dhe të moshuarit. Ekspertët...

Artikujt e fundit