Saturday, August 24, 2019

AKU asgjeson 2 ton mish të pakontrolluar,pa vule veterineri dhe certifikate...

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit, (AKU) ka asgjësuar sot mbi 2 ton sasi mishi jashtë standardeve për konsum, të grumbulluar nga kontrollet në pikat e...

Komisioni i Shendetesise therret ne degjese publike ministren Ogerta Manastirliu

Shifrat gjithnjë e në rritje të grave të prekura nga kanceri i gjirit në stad të avancuar kanë detyruar komisionin e Shëndetësisë të thërrasë...

Skënderi: Të rriten pagat për t’i motivuar mjeket

Nën shembullin “Mësues për Shqipërinë” brenda 100 ditëve të para të punës, qeveria do të hap portalin për infermierët, për të cilin kryeministri Rama...

Berisha denoncon: Të sëmurët me kancer në mëshirë të fatit, në...

  Duke iu referuar qytetarit dixhital, ish- kryeministri Sali Berisha shkruan në ‘Facebook’ se të sëmurët me kancer janë në mëshirë të fatit, pasi në...

ALARMI I OBSH: AJRI I NDOTUR PO U MERR JETËN SHQIPTARËVE

Ndotja e ajrit është rreziku më i madh për shëndetin mjedisor për njerëzit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, por si përkthehet ky rrezik? Hulumtuesit...

Harta/ Shqiptarët populli me përqindje të ulët vegjetarianësh në botë

Vegjetarianizmi ka treguar të jetë një e mirë për planetin, duke qenë se zvogëlon kërkesën për mish, ndoshta duke përmirësuar mirëqenien e njerëzve,...

Shenjat që jep trupi 1 muaj para atakut në zemër

  Në Shqipëri, 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të sëmundjeve të zemrës. Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të...

MJALTI I MARESË, NJË KRYEVEPËR E RRALLË E SHQIPËRISË

  Mjalti i Maresë është konsideruar prej shekujsh si Magjistari i Shëndetit të Mirë. Ky lloj mjalti është unik dhe gjendet me shumë vështirësi në të...

KLSH: Autoriteti Kombëtar i Ushqimit nuk garanton sigurinë ushqimore, ja shkeljet

Kontrolli i Lartë i Shtetit, në zbatim të programit të auditimit nr. 29/1, datë 10.04.2017 ka përfunduar auditimin e performancës “Siguria Ushqimore” në...

I nxehti rrit problemet mendore

  Preçi: Jane shtuar vizitat dhe shtrimet e pacienteve   Temperaturat e larta po ndikojne negativisht edhe tek personat me probleme mendore, ku rastet e paraqitura...

Artikujt e fundit