Friday, July 3, 2020

A të le kafja pa gjumë? Zbuloni të vërtetat

Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm. Kafeina është një prej këtyre faktorëve. Të dhënat shkencore thonë se sasia ditore...

Tumoret, mitet që duhen rrëzuar

Ka shumë informacione  të rreme për tumoret : nëse disa prej tyre mund të jenë të padëmshme, të tjerët mund të ndikojnë negativisht në...

Mjeku jep alarmin: Shtatë mijë raste të reja me kancer çdo...

Kanceri njihet si rritje e pakontrolluar e qelizave, që prodhojnë 1 tumor ose neoplazme dhe shifrat e të prekurve nga kjo sëmundje po pësojnë...

4 shkurt, dita boterore e kancerit, Delija: Apel qytetareve qe te...

4 shkurti shenon diten boterore te kancerit. Synimi i kesaj date eshte sensibilizimi i popullates per te luftuar kete semundje. Zyra e promocionit prane...

Vetitë kuruese të kombinimit të çokollatës së zezë dhe bajameve

Kombinimi i bajameve, çokollatës së zezë dhe kakaos mund të zvogëlojë një faktor shumë të rrezikshëm për sëmundjet koronare të zemrës. Studimi i ri zbuloi...

Kripa dëmton trurin tuaj

Kripa për vite të tëra është cituar si shkaktare e presionit të lartë të gjakut. Dhe në studimet e reja është dalë në përfundimin se...

Ne Shqiperi,1 në 4 persona me probleme mendore e depresion

Në Shqipëri, një në 4 persona vlerësohet se ka probleme të shëndetit mendor. Grupimet më të rrezikuara nga depresioni janë të rinjtë dhe të moshuarit. Ekspertët...

Zbulohet ilaçi kundër kancerit më efektiv se kimioterapia

Një ilaç i ri për kancerin e mushkërisë mund të nxjerrë “jashtë loje” kimioterapinë. Nga testet klinike të kryera në një spital në Sidnei, rezultoi...

Vasili: Mos i besoni Ramës, barna onkologjike nuk ka

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vesili sot ka akuzuar kryeministrin Rama se gënjeu kur tha se do të ketë barne në spital...

Situata me fruthin, ISHP: Arrin në 45 numri i të prekurve

Instituti i Shëndetit Publik ben me dije se numri i të prekurve nga fruthi ka arritur 45. ISHP sqaron se shumica e të prekurve...

Artikujt e fundit