Friday, August 14, 2020

Rishfaqet sëmundja e fruthit, 11 fëmijë të shtruar në QSUT

Prej 30 vitesh konsiderohej e zhdukur po sëmundja e fruthit është rishfaqur në popullatën shqiptare. Burime nga QSUT dhe ISHP pohojnë se të paktën...

Paracetamoli me virus vdekjeprurës? Ja e vërteta

Në 24 orët e fundit, më shumë se 23 mijë përdorues Facebook-u kanë përhapur panik në lidhje me parcetamolin P/500 duke u shprehur se...

Nisma për subvencionimin e qumështit, Jaka: Iniciative pozitive por e pamjaftushme

Nisma e ministrisë së Bujqësisë për subvencionimin e fermerëve që prodhojnë dhe përpunojnë qumështin, cilësohet pozitive por e pamjaftueshme nga kreu i Dhonës së...

Shefi i kardio-kirurgjisë në QSUT e pranon: Mjekët po ikin nga...

Nga njëra anë vendoset një rekord për rajonin, pasi në QSUT janë realizuar 804 operacione kardiake gjatë vitit 2017 me mortalitet 0.6%, duke u...

Eshte pije alkoolike,por konsiderohet si një prej pijeve më të shëndetshme

Vera është pije alkoolike që prodhohet nga fermentimi i  rrushit Vera është konsideruar si një prej pijeve më të shëndetshme. Një gotë me verë të...

Shehu: Qarkullimi i mjekëve nga qendra drejt periferisë është ngjallje e...

Deputeti demokrat Tritan Shehu përmes një postimi në rrjetet sociale ka denoncuar politikën që po ndjek qeveria Rama me sistemin shëndetësor. Madje, Shehu shkruan...

Spitali i Shkodres me “imazh” te ri, 2018-ta nis me uniforma...

Rreth 700 punonjes te spitalit Rajonal Shkoder, jane pajisur me uniforma te standartizuara. Do te jene vetem mjeket ata qe do te mbajne bluzat...

Shqipëria, në mesin e vendeve me pamjaftueshmëri për sigurimin e ushqimeve...

Vetë-mjaftueshmëria e ushqimit i referohet kapacitetit të një vendi për të plotësuar nevojat e veta të ushqimit nga prodhimi vendas. Sipas një harte të...

Shkarkohen 3 drejtorë rajonalë të AKU-së, nuk garantuan…

Tre drejtorë rajonalë të AKU-së janë shkarkuar nga detyra. Lajmin e ka bërë të ditur ministria e Bujqësisë, e cila sqaron se janë shkarkuar drejtorët...

Situata e gripit/ Rikthehet AH1N1 në Shqipëri, Silva Bino tregon rastet

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë informacione në lidhje me situatën gripale në vend në këto muaj të ftohtë dimri. Shefja e departamentit të sëmundjeve...

Artikujt e fundit