Wednesday, February 20, 2019

Njerëzit që nuk durojnë zhurmat e të tjerëve kur hanë dhe...

Urren zhurmat, kafshatat e zhurmshme dhe përplasjet e buzëve që shumë vetë bëjnë kur hanë? Me shumë mundësi të duken të bezdisshme edhe personat që...

Nëse vuani nga diabeti atëherë pini kafe! Ja çfarë ndikimi ka

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe mendime të ndryshme në fund. Por sëfundmi shkencëtarët kanë arritur...

Diabeti bën ‘kërdinë’ në Shqipëri, numri më i lartë i vdekje...

Sot është dita ndërkombëtare e sëmundjes së diabetit, sëmundje e cila vlerësohet se është shkaktari i shtatë i vdekjeve në botë. Të dhënat tregojnë se...

Ja çfarë ndikimi ka pirja e kafesë në zemrën tuaj

Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se pirja e rregullt e kafesë shkakton rrahje të tepërta të zemrës. Ky studim është publikuar nga shkencëtarët në...

Ja për sa kohë rikuperohet zemra pas lënies së duhanit

Të heqësh dorë nga cigarja duhet vullnet i hekurt. Por sa kohë do të duhet që trupi të rikuperohet pas lënies së duhanit? Një...

Thonjtë tregojnë gjendjen tuaj shëndetësore

A e dini se thonjtë janë një tregues mjaft i mirë se në çfarë gjendjeje është shëndeti juaj. Mëposhtë po ju japim disa këshilla...

Pirja e cigares shënon rekordin më të ulët ndonjëherë

Numri i të rriturve të SHBA që pinë cigare ka arritur nivelin më të ulët të regjistruar ndonjëherë. Megjithatë, pavarësisht progresit, zyrtarët e shëndetësisë thonë...

Paralajmërim për prindërit: Mos qëlloni fëmijët, ja çfarë dëmtimesh do i...

Grupi i pediatrëve ka nxjerrë një paralajmërim për prindërit duke i këshilluar që të mos godasin fëmijët pasi do i shkaktojnë dëmtime serioze në...

Pirja e cigares shënon rekordin më të ulët ndonjëherë

Numri i të rriturve të SHBA që pinë cigare ka arritur nivelin më të ulët të regjistruar ndonjëherë. Megjithatë, pavarësisht progresit, zyrtarët e shëndetësisë thonë...

Sfungjeri i enëve strehon me miliona baktere. Ja sa shpesh duhet...

Sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë...

Artikujt e fundit