Sunday, January 26, 2020

Qyteti ku nuk gjeni dot shtëpi me qera

Procesi i qeramarrjes në këtë qytet është aq i gjatë sa është përfshirë në librin e rekordeve “Guinness”. Bëhet fjalë për një prej qyteteve më të...

Shkencëtarët, plastika kërcënim për shumë gjallesa detarë

Sasia e  plastikës e hedhur në dete dhe oqeane arrin shifra alarmante, pasi çdo vit në oqeane hidhen me tonelata plastikë duke bërë që...

Shqiptari në Australi, kthen çantën me 6 mijë $ të gjetur...

Një shqiptar në Australi ka habitur me gjestin e tij. Adem Gashi ka gjetur një çantë me 6250 dollarë në tren dhe ia ka...

Provimet e maturës, ja çfarë do përmbajnë programet orientuese

Ministria e Arsimit ka publikua prorgamet orjentuese për provimet e maturës 2018. Ndër provimet më të rëndësishme është ai i Gjuhë-Letërsisë, për të cilin...

Rama publikon pamjet: Si u shpëtuan nga FA dy personat që...

Kryeministri Edi Rama ka uruar ditë të mbarë me disa pamje nga operacioni i shpëtimit të dy qytetarëve në Armenas të Vlorës të cilët...

Ja se në cilin vend mosha mesatare është 120 vjeç

Në malet e Pakistanit verior ekziston një komunitet me 87,000 njerëz që jetojnë 120 vjet. Njerëzit e komunitetit Hunza kanë një jetëgjatësi mesatare prej 120 vjetësh...

Historia e tij përloti botën, 9 vjeçari humb betejën me kancerin

Historia e Gabriel përloti gjithë botën për shkak të gjestit të dashurisë së babait të tij. I diagnostikuar me kancer në tru, 9-vjeçari nuk ka...

Rreshqitje guresh ne rrugen e Prekalit, terren per aksidente, rreziku per...

Rreshqitja e gureve e ka veshtiresuar lëvizjen e automjeteve ne rrugen nga Postrriba ne Uren e Shtrejte dhe Prekal ! Por ajo qe eshte...

Mbeturinat “pushtojne” Luginen e Kirit 

Brigjeve te lumit te Kirit, te shoqerojne mbeturinat ! Sidomos prane qendrave te banuara ato jane me te dukshme, si ne kete rast tek...

Moratoriumi i gjuetisë, rritet numri i shpendëve në lagunat shqiptare

  Rreth 39 mijë shpendë dimërorë të ujit popullojnë 21 ligatinat shqiptare kundrejt 90 mijë individëve në vitin 2016. Këto janë të dhënat e censusit të...

Artikujt e fundit