Sunday, September 22, 2019

Cfare thote Edit Harxhi per pasaportat shqiptare te kosovareve

  Kërkesa e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për të pajisur shqiptarët e Kosovës me pasaporta shqiptare, ka kaluar me jo pak zhurmë. Ish-zv.ministrja e...

Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe. Si renditen shqiptarët...

E shkurtër apo e gjatë, me qumësht apo shqeto, kafeja është pikënisja e ditës për shumë nga ne. Kafeja njihet për efektet që...

Faqja e Lotarisë Amerikane jashtë funksionit

Prej tre ditësh faqja e aplikimit për Lotarinë Amerikanë është e bllokuar. Shumë shqiptarë që duan të bëjnë këtë aplikim, nuk do ta kenë këtë...

Byroja botërore e popullsisë, shqiptarët me tkurrje deri në 2050

Sipas Listës së të Dhënave të Byrosë Botërore të Popullsisë 2017, toka do të banohet nga 9.8 miliardë njerëz deri në vitin 2050. Kjo...

Nis “Ëndrra amerikane” 2019 – Pse të rinjtë e shohin të...

 Lotaria Amerikane ka rikthyer shpresat për të rinjtë që duan ta ndërtojnë të ardhmen jashtë Shqipërisë. 24 vjeçari, Aldo Sula, është njëri prej tyre....

KRYENGRITJA ANTIKOMUNISTE E POSTRIBËS, 9 SHTATOR 1946 – NGA URAN BUTKA

  Kryengritja antikomuniste e Postribës në Rrethin e Shkodrës, me në krye malësorin Osman Haxhia, pjesëmarrës në Luftën e Koplikut 1920 dhe në rezistencën kundër...

A po bëhen dy shtetet shqiptare ‘rezervate të shpopulluara’ para BE-së?

 Nga Salih Mehmeti    Histeria e ikjeve në Kosovë është një tjetër mënyrë e rafinuar për të blerë me zor paqen sociale. Protestat e janarit të vitit...

Paskemi bërë “qejf” në kafe e restorante dhe me veshje deri...

 Që shqiptarëve u pëlqen të rrinë sa më shumë në kafene, këtë e tregoi dhe numri i lartë i bareve për banorë, ku...

Çfarë ndodh me trupin pasi pini një gotë me birrë

Në 5 minutat e para: Pak minuta pasi keni kthyer gllënjkën e parë, Alkooli mbërrin në stomak dhe më përthithet nga gjaku. Udhëton përmes...

61 vite me pare lindi Fatbardh Smaja, regjisori dhe aktori i...

61 vite më parë, lindi, regjisori, aktori, muzikanti shkodran,  Fatbardh Smaja. Ai u nda  nga jeta nentorin e kaluar per shkak te një sëmundje te rëndë nga...

Artikujt e fundit