Monday, August 3, 2020

Dita Kombetare e Hungarise mbledh ne Shkoder perfaqesuesit e politikes dhe...

Konsullata e Nderit e Hungarisë në Shkodër ka organizuar nje takim me rastin e Ditës Kombëtare të Hungarisë. Ambasadori Hungarez Shkëlqesia e tij Z. Antal Heizer dhe...

Shkolla “Prenke Jakova” koncert per 14 vjetorin e lumturimit te...

Nxenesit dhe mesuesit e shkolles artistike "Prenke Jakova" kane organizuar paraditen e sotme nje koncert artistik me rastin e 14 vjetorit te lumturimit te...

Cfare thote Edit Harxhi per pasaportat shqiptare te kosovareve

  Kërkesa e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për të pajisur shqiptarët e Kosovës me pasaporta shqiptare, ka kaluar me jo pak zhurmë. Ish-zv.ministrja e...

Rrinë në kafe, por nuk pinë shumë kafe. Si renditen shqiptarët...

E shkurtër apo e gjatë, me qumësht apo shqeto, kafeja është pikënisja e ditës për shumë nga ne. Kafeja njihet për efektet që...

Faqja e Lotarisë Amerikane jashtë funksionit

Prej tre ditësh faqja e aplikimit për Lotarinë Amerikanë është e bllokuar. Shumë shqiptarë që duan të bëjnë këtë aplikim, nuk do ta kenë këtë...

Byroja botërore e popullsisë, shqiptarët me tkurrje deri në 2050

Sipas Listës së të Dhënave të Byrosë Botërore të Popullsisë 2017, toka do të banohet nga 9.8 miliardë njerëz deri në vitin 2050. Kjo...

Nis “Ëndrra amerikane” 2019 – Pse të rinjtë e shohin të...

 Lotaria Amerikane ka rikthyer shpresat për të rinjtë që duan ta ndërtojnë të ardhmen jashtë Shqipërisë. 24 vjeçari, Aldo Sula, është njëri prej tyre....

KRYENGRITJA ANTIKOMUNISTE E POSTRIBËS, 9 SHTATOR 1946 – NGA URAN BUTKA

  Kryengritja antikomuniste e Postribës në Rrethin e Shkodrës, me në krye malësorin Osman Haxhia, pjesëmarrës në Luftën e Koplikut 1920 dhe në rezistencën kundër...

A po bëhen dy shtetet shqiptare ‘rezervate të shpopulluara’ para BE-së?

 Nga Salih Mehmeti    Histeria e ikjeve në Kosovë është një tjetër mënyrë e rafinuar për të blerë me zor paqen sociale. Protestat e janarit të vitit...

Paskemi bërë “qejf” në kafe e restorante dhe me veshje deri...

 Që shqiptarëve u pëlqen të rrinë sa më shumë në kafene, këtë e tregoi dhe numri i lartë i bareve për banorë, ku...

Artikujt e fundit