Thursday, January 28, 2021

Rama: S’mund të hyjnë në universitet nxënës me mesatare nën 6

Kryeministri i vendit Edi Rama gjatë fjalës së tij përpara studentëve dhe pedagogëve, deklaroi se nuk mund të ketë një masivitet kaq të madh...

Indeksi i shëndetit 2019, Shqipëria renditet më keq në Europë

Shqipëria u rendit në vendin e 82 nga 84 qytetet që janë marrë në shqyrtim në Europë për sa i përket Indeksit të Shëndetit....

Koreja e Jugut sjell internetin më të shpejtë në botë 5G

Koreja e Jugut po përgatitet për të hedhur në treg internetin super të shpejtë 5G. Pas hedhjes në treg të premten shërbimi do përhapet në...

Studimi/ Qentë janë më racionalë se njeriu

Ndonëse një thënie thotë se qeni është shoku i ngushtë i njeriut, faktikisht duket se qeni mund të jetë më superior sesa njeriu kur...

Rrjeti social më i ri që po konkuron Instagramin

Për ata që humbën Vine Video, tani mund të gjejnë ngushëllim tek Tik Tok. Aplikacioni Kinez i videove të shkurtra është shkarkuar rreth 80 milion...

Raporti, një në 4 të rinj as në shkollë e as...

Kafenetë shpesh i kanë mundësi të vetme për të mbushur kohën. Një në 4 të rinj në vendin tonë as nuk punojnë as nuk...

Autoritetet amerikane nisin hetimet për kompaninë Facebook

Autoritetet amerikane kanë nisur hetimet penale për marrëveshjet që ka lidhur Facebook lidhur me të dhënat me gjigantët e tjerë të teknologjisë, duke intensifikuar...

Ja me çfarë Telegram e konkurron WhatsApp-in?

Telegrami ka lëshuar një përditësim të aplikacionit në sajë të cilit arrin një funksion i veçantë: mundësia e anulimit të çdo mesazhi të një...

Shqipëria e fundit në Ballkan për kujdesin ndaj grave

Shqipëria renditet e fundit në Ballkan sa i takon mbrojtjes dhe mirëqenies së grave, sipas një studimi global të sapopublikuar. Indeksi për Gratë, Paqen dhe...

Shqiptarët, dobët me anglishten

Një studim i ri tregon se vetëm 17% e popullsisë shqiptare janë anglisht folës të mirë. Të dhënat bëhen me dije nga MapChart, ndërsa...

Artikujt e fundit