Monday, October 15, 2018

Ndryshon ligji/ Kriteret e reja për t’u bërë mësues, diploma që...

Ministria e Arsimit ka ndryshuar ligjin për arsimin e lartë, duke përcaktuar kriteret e reja që duhet të plotësojnë mësuesit, për të marrë emërimin....

19 shprehjet shqiptare që nuk i përdorim më: O goce, m’fal...

Nëse një të riu sot, do ta uronim me fjalët “t’u bëftë gjak e dhjamë”, do kuptojë se po i urojmë më të keqen e mundshme. Kjo...

Ky është avioni që do të thyej limitet në qiell

Këtë javë, firma Richard Branson ka bërë një hap më shumë duke njoftuar se do bëhet një arritje historike duke sjellë aeroplanin që do...

Nuk lejohen më pushimet në detin Baltik

Në të dyja anët e Baltikut nuk mund të bësh më pushime, për shkak të një lulëzimi të madh të algave toksike shkaktuar nga...

Tmerrohen pushuesit, peshkaqeni i afrohet bregut

Një peshkaqen terrorizoi pushuesit në ishullin e Mallorca të Spanjës, pasi u shfaq shumë pranë bregdetit. Madje grabitqari notoi shumë pranë fëmijëve që po qëndronin...

Vjen Maserati me motor Ferrari që prodhon 550 kuaj fuqi

Maserati paraqiti versionin e ri të modelit SUV me motorin Ferrari. Maserati Levante GTS ka motorin e njohur Ferrari V8 që është dobësuar për 40 kuaj fuqi krahasuar me Levante Trofeo me 590 kuaj fuqi. Motori Bi-Turbo me...

Shkencëtari i NASA-s regjistron shpërthimin e pazakontë në Grendlandë

Një shpërthim zjarri misterioz me fuqinë e një bombe të vogël bërthamore, e cila u zbulua jo shumë larg bazës ajrore amerikane në Grenlandë,...

“Corriere della Sera”: Plazhet e Shqipërisë, destinacioni i ri i turizmit...

Ujëra të kaltër, rërë e imët dhe plazhe shkëmbore. Vend mesdhetar, kështjellat me pamje nga deti dhe panorama që të lënë pa frymë. Janë...

Hapen 200 vendet të reja punë në administratë, ja dikasteret ku...

Numri i punonjësve dhe praktikantëve me kontratë të përkohshme për vitin 2018 në njësitë e qeverisjes qendrore është shtuar me 200 punonjës. Qeveria ka...

Shqipëria ndalon celularët në shkolla. Nxënësit do t’i dorëzojnë para së...

Në vitin e ri shkollor që nis në shtator, nxënësit në Shqipëri nuk do të lejohen të mbajnë celularë gjatë orës së mësimit. Urdhri i...

Artikujt e fundit