Sunday, June 16, 2019

Mësuesja franceze e 13-vjeçarit shqiptar i ndryshon jetën familjes së tij...

“100 për një çati në Brest”, kjo është nisma e ndërmarrë nga një grup personash në Francë për të mbështetur një familje shqiptare, e...

55 vite në sirtar,zbulohet vlera marramendëse e gurit të shahut

Kur një koleksionues antikësh në Skoci bleu një shah të fildishtë për 5 paund në vitin 1964, nuk e kishte idenë se zotëronte tashmë...

Eurostat: Shqiptarët normën më të ulët të të mësuarit gjatë jetës

Më pak se 1% e shqiptarëve vendosin të angazhohen për të thelluar njohuritë e tyre pas shkollës. Sipas të dhënave të INSTAT, rreth 0.9%...

VIDEO/ Shiheni fshatin më të pastër të Kosovës, falë djemve emigrantë!

Mërgimtarët e fshatit paguajnë banorë të kujdesen për Pogragjën. Falë tyre edhe lumi është pa mbeturina. Këto janë rrugët e fshatit Pogragjë. Për pastërtinë...

Zgjerohet tregtia e shërbimeve nga Shqipëria me BE

Me zhvillimin teknologjik dhe rritjen e globalizmit, tregtia e shërbimeve po njeh zgjerim. Bashkimi Europian është një ndër partnerët kryesorë tregtarë të Shqipërisë. Tregtia...

Kontigjenti i FA-së së Shqipërisë feston me fëmijët afganë

Forcat e Armatosura të Shqipërisë kanë festuar Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve edhe në Afganistan. Kontigjenti shqiptar dhe konkretisht, Kaptere Aida Guxho, e cila njëherësh...

Ballkanasit ndër pijedashësit më të mëdhenj,femrat dehen më shumë

Të rriturit në Ballkan konsiderohen në pijedashësit më tëmëdhenj në botë, me plot 31.5 % të tyre që janë raportuar tëdehur nëharkun kohor të një viti. Të dhënat, të bëra publike nga Raporti i 2019...

Drejtori i shtëpisë së fëmijës Shkodër, Mahmutaj: Të shtohet numri i...

Ne emisionin “Perspektive”   te Tv1 Channel eshte trajtuar mbremjen e djeshme nje nga tematikat me te ndjeshme te shoqerise sone, pikerisht femijet jetim. I ftuar...

Femra të diplomuara në shkenca, Shqipëria në vendin e 8 nga...

Shqipëria renditet në vendin e 8 nga 114 vende të botës, për numrin më të lartë të femrave të diplomuara në shkenca. “Në Shqipëri 4...

Eurostat: Shqipëria me tkurrjen më të madhe të popullsisë nga emigracioni...

Varfëria dhe më pas liria për të lëvizur e kanë nxitur një pjesë të popullsisë së Ballkanit të emigrojë, por  në Shqipëri kjo tendencë...

Artikujt e fundit