Sunday, January 19, 2020

“550 vjetori i shpernguljes së Zojës”

Plot 550 vite më parë, në 25 prillin e 1467-es kur Shkodra po pushtohej nga Turqit, ikona e “Zojës së këshillit të mirë”i vendosur...

Mirdita perkujton Preng Bibe Doden

Jeta dhe vepra e Preng Bibe Dodës, kapitenit të Mirditës është përkujtuar me një simpozium shkencore. Studiues dhe intelektual të trevave shqipfolese kumtuan mbi...

60 vjetori i lindjes se gazetarit Agron Bala

Ne 60 vjetorin e lindjes se gazetarit, te ndjerit Agron Bala, familjaret e tij  organizuan ne biblioteken e universitetit “Luigj Gurakuqi” veprimtarine perkujtimore “Nje...

25 vjetori i 22 marsit 1992

Edhe pse përvjetor, është lëne disi ne harrese te kujtohet 25 vjetori i fitores se Partisë Demokratike me 22 mars 1992, e para parti...

Lezha perkujton 2 Marsin e 1444

Lezha përkujtoi 173 vjetorin e beselidhjes së princave Shqiptar, 2 Marsin e 1444. Ceremonitë përkujtimore në nderim të kësaj date nisën me pritjen e...

Perkujtohet abati Preng Doçi

Mirdita përkujtoi me një aktivitet artistiko – kulturor 100 vjetorin e ndarjes nga jeta të Abat Preng Doçit, një ndër personalitetet me te rëndësishme...

Rrëzimi i Shtatores se Enver Hoxhës

Edhe pse Lëvizja Studentore e Dhjetorit 1990 shënoi fundin e regjimit komunist ne Shqipëri dhe legalizimin e pluralizmit politik, 20 shkurti i vitit 1991...

Asnje investim, Lezha drejt shkaterrimit

Qyteti i Lezhës ka nisur t’i ngjajë një fshati të braktisur, e të lënë në harresë. Mungesa e investimeve nga pushteti vendor është e...

Kontrolli për sigurine e ushqimeve

Sipas deges se Autoritetit Kombetar Ushqimit Shkoder, u janë bere analizat 125 mostrave te perimeve qe shiten ne tregun e Shkodres sa i perket...

Finalja e Kupës Vllaznia-Tirana U-17

Futbollistët 17 vjeçarë të Akademisë Vllaznia janë gati për finalen e Kupës së Shqipërisë, atë që do të luhet diten e enjte, në orën...

Artikujt e fundit