Sunday, October 1, 2023
HomeAktualitetTregu i bagëtive, akoma i bllokuar

Tregu i bagëtive, akoma i bllokuar

-

Kane kaluar dy muaj nga bllokimi i tregut te bagëtive, për shkak te sëmundjes se dermatozes ne gjedh, gje qe diktoi vaksinimin ne mase te gjere. Mjedisi i shitjes se bagëtive ne Stom Golem te njesise administrative Rrethina Shkoder, eshte spostuar ne drejtim te Grudes se Re. Duket edhe për shkak te festes se Kurban Bajramit, verehet dyndje ne kete treg. Fermeret theksojne se i kane vaksinuar bagetite, ndaj duhet te zhbllokuar tregu:
Guri thote se me frike i ka sjelle gjedhet ne treg, por i duhet te mbaje familjen:

Administratori i tregut legal te bagëtive, Gjovalin Coli, kujton se kane kaluar dy muaj nga bllokimi i shit-blerjes se gjedhit. Ai tregon se eshte interesuar tek fermeret e zones, dhe nuk ka pasur raste te infeksionit nga dermatoza. Nderkohe, tregu eshte ribere gati për te rifilluar normalisht aktivitetin:

Por edhe pas dy maujsh, akoma nuk ka nje afat te qarte se kur mund te lejohet shit-blerja e bagëtive ne treg. Drejtori i Bujqesise dhe Ushqimit Shkoder, Mustaf Kraja, ka bere te ditur se vaksinimi eshte ne përfundim, ndaj tregu pritet te zhbllokohet nga fundi i këtij muaji.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,876FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts