Monday, June 5, 2023
HomeShendetesiNe kuader te dites boterore te astmes

Ne kuader te dites boterore te astmes

-

Te semuret me astme ne vendin tone kane njohur rritje vitet e fundit. Sipas statistikave zyrtare te shendetit, ne Qarkun e Shkodres jane te regjistruar rreth 1500 paciente kronike qe vuajne nga kjo semundje. Ajo prek te gjithe moshat, por me te shpeshta simptomat paraqiten tek ato te rejat.

Duke qene nje semundje kronike-inflamatore, qe karakterizohet me veshtiresi ne frymmarrje, fishkellima ne gjoks, rendim te kraharorit, kolle etj, duhet te marrim masat e duhura qe kjo semundje mos te percepitoje me tej thote Dudaj.

Astma, renditet e katerta ne semundjet kronike nder te tjera. Ne kuader te kontrollit te astmes, vitet e fundit jane implementuar shume programe te cilat synojne mbi te gjitha edukimin e pacientit astmatik ne lidhje me semundjen e tij dhe menyren e duhur te ndjekjes, prane mjekut specialist.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,800FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts