Tuesday, June 25, 2024
HomePolitikëSesioni i ri parlamentar - Me 9 shtator dy seanca plenare, zgjidhet...

Sesioni i ri parlamentar – Me 9 shtator dy seanca plenare, zgjidhet kreu i Kuvendit

-

Të shtunën më 9 shtator nis legjislatura e 9 e Kuvendit të Shqipërisë e dalë pas zgjedhjeve të 25 qershorit.

Pas dekretit nga Presidenti i Republikës të datës 29 gusht për thirrjen e Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, sekretaria e parlamentit, njofton se seanca e parë do të mbahet më datën 9 shtator, ora 10:00.

Direkt pas mbledhjes, Kuvendi do të zgjedhë Këshillin e Përkohshëm të Verifikimit të Mandateve i cili përbëhet nga 9 deputetë që do të shqyrtojnë dokumentacionin e çdo deputeti.

Deputetët që do të përbëjnë Këshillin e Përkohshëm të Verifikimit të Mandateve propozohen nga grupet parlamentare dhe zgjidhen me 71 vota.

Brenda dy ditësh, Këshilli duhet të dorëzojë në Kuvend raportin për vlefshmërinë e mandateve të deputetëve.

Mësohet se ky këshill do e bëjë këtë raport brenda ditës së shtunë dhe më pas në po këtë ditë në orën 18:00, seanca parlamentar do të mblidhet sërish që deputetët e rinj të bëjnë betimin e tyre.

Në seancën e pasditesh do të zgjidhet edhe kreu i ri i Kuvendit, ku deri tani ka vetëm një propozim dhe ai është Gramoz Ruçi.

Zgjedhja e kryetarit të kuvendit bëhet pa debat.

Në seancën e orës 10:00, me propozim të drejtuesit të seancës, i cili parashikohet të jetë deputeti më i vjetër në moshë, caktohen 3 deputetët më të rinj të kuvendit si sekretarë të tij deri në ngritjen e Byrosë.

Deputeti më i vjetër në moshë është Sali Berisha, dhe nëse ai nuk pranon të hapë legjislaturën siç ndodhi edhe 4 vite më parë, deputeti më i vjetër pas zotit Berisha, është deputeti i opozitës Tritan Shehu.

Në këtë sesion të ri parlamentar, Partia Socialiste ka 74 mandate dhe drejton e vetme qeverinë.

Partia Demokratike është forca e dytë politike,  por e para në opozitë, në këtë sesion parlamentar ka 43 mandate, LSI në opozitë gjithashtu ka 19 mandate, PDIU 3 mandate dhe PSD 1 mandat.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts