Sunday, September 25, 2022
Home Lajme Rinoceronti më i vjetër në botë ngordh në moshën 57 vjeçare

Rinoceronti më i vjetër në botë ngordh në moshën 57 vjeçare

0
666

Një rinoceront, që mendohet se është më i vjetri në botë ka ngordhur në Tanzania, në moshën 57 vjeçare.

Fausta, një rinoceront e zi, u pa për herë të parë në Ngorongoro në vitin 1965, kur ishte 3-vjeç.

Elefanti brodhi në habitat lirshëm për më shumë se 54 vjet, por për shkak të gjendjes shëndetësore që u përkeqësua nga plakja vitet e fundit qëndroi në një vend të shenjtë ku mori kujdes shëndetësor.

Fausta nuk lindi kurrë këlyshë dhe kjo mendohet se ndikoi në jetëgjatësinë e saj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here