Arrihet marrëveshja e parë mes Shqipërisë dhe një vendi anëtar të BE për njohjen e ndërsjellë të certifikatave te vanksinimit.

Shqipëria dhe Hungaria pritet të finalizojnë brenda kësaj jave njohjen e te gjitha llojeve te vaksinave dhe të hapin kufijtë për lëvizjen e lirë mes dy vendeve, duke përfshirë edhe arsyet e turizmit.

Kjo marrëveshje është arritur gjatë takimit Rama-Orban në Budapest ditën e sotme.

POSTIMI I RAMES

Budapest – Një ditë e veçantë pune me kryeministrin Viktor Orbán dhe delegacionet përkatëse, mbi bashkëpunimin bilateral në ekonomi, shëndetësi, arsim dhe për ecurinë e integrimit europian të Shqipërisë, ku Hungaria është historikisht një mbështetëse e palëkundur.

LEAVE A REPLY