Saturday, December 4, 2021
HomeShendetesiStudimi: Varianti Delta plus shkakton më pak simptoma të Covid-19

Studimi: Varianti Delta plus shkakton më pak simptoma të Covid-19

-

 

Versioni delta i koronavirusit, i cili po përhapet gjithnjë e më shumë në Britaninë e Madhe, ka më pak gjasa të shkaktojë simptoma të sëmundjes Covid-19 tek njerëzit e infektuar, tregoi hulumtimi i “Imperial College” të Londrës, rezultatet e të cilit u publikuan në e enjte.

Doli se vetëm një e treta e të infektuarve me nëntipin delta të njohur si “AY.4.2” zhvilluan simptoma “klasike” të Covid-19, ndërsa në llojin origjinal delta (AY.4) pothuajse gjysma e të anketuarve i kishin ato.

Tek njerëzit e infektuar me tendosje delta plus, dy të tretat zhvilluan ndonjë simptomë të Covid-19, ndërsa tek ata të infektuar me delta, tre të katërtat kishin të paktën një simptomë të sëmundjes

Nëntipi delta është treguar se transmetohet disi më lehtë, por nuk është treguar se shkakton forma më të rënda të sëmundjes ose nuk i bën vaksinat kundër tij më pak efektive.

“Doli të ishte disi më e lehtë për t’u transmetuar, por edhe më pak simptomatike, gjë që është mirë”, tha epidemiologu Paul Eliot.

“Imperial” kishte publikuar tashmë rezultate të pjesshme të hulumtimit që tregonte se ky variant i virusit ishte në kulmin e përhapjes në tetor dhe se shumica e të infektuarve ishin mes fëmijëve.

Rezultatet e plota të hulumtimit të kryer nga data 19 tetor deri më 5 nëntor konfirmuan atë që tregonin rezultatet ditore – rënia e numrit ditor të të infektuarve lidhej me pushimet shkollore në fund të tetorit.

Hulumtimi gjithashtu tregoi se i ashtuquajturi një dozë përforcuese e vaksinës ul rrezikun e infektimit tek të rriturit me dy të tretat në krahasim me ata që morën dy doza.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,045FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts