Friday, September 30, 2022
HomePolitikëMësuesi i dënuar për pedofili u punësua në Berat, Kushi i lë...

Mësuesi i dënuar për pedofili u punësua në Berat, Kushi i lë topin Gjykatës: Nuk i kishte hequr të drejtën për ushtrimin e profesionit

-

Një skandal u evidentua në një nga shkollat më të mira 9-vjeçare të qytetit të Beratit, në shkollën “22 Tetori”. Mësuesi i emëruar për lëndët e “Fizikës” dhe “Informatikës” 62-vjeçari Ëngjëll Bregu rezultonte i dënuar  për “pedolifi” dhe “ngacmim seksual” të fëmijëve në vitin 2003.

Deputetja e LSI-së, Erisa Xhixho  në seancën e sotme parlamentar i drejtoi ministres së Arsimit, Evis Kushi pyetje në lidhje me punësimin e këtij mësuesi.

Xhixho: Mbi çfarë kriteresh është bërë rekrutimi dhe emërimi i Ëngjell Bregut i dënuar më parë për pedofili dhe cilët janë mekanizmat që keni ju për të garantuar sigurinë e nxënësve. Çfarë praktikash ndiqni ju kur raportohet një ngacmim seksual?

Kushi sqaroi se mbi çfarë kriteresh ishte bërë rekrutimi dhe e mërimi i mësuesit Ëngjëll Bregu. Ajo i “la topin: Gjykatës duke thënë se nuk kishte vendim i cili i kishte hequr të drejtën për të ushtruar profesionin.

Kushi: Unë e besoj fort se persona të tillë nuk duhet të hyjnë asnjë minutë në ambientet e shkollës. Ai është larguar menjëherë dhe nisëm një hetim administrativ për të gjetur personat përgjegjës që kanë lejuar  punësimin e tij.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,508FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts