Tuesday, October 4, 2022
HomeShendetesiShenjat që tregojnë se trupi juaj ka mungesë të vitaminës D

Shenjat që tregojnë se trupi juaj ka mungesë të vitaminës D

-

 

E kemi ditur edhe më parë se sa e rëndësishme është vitamina D për organizmin, por gjatë pandemisë rëndësia e saj u theksua më tej, veçanërisht për shkak se njerëzit më shpesh ishin të mbyllur në shtëpi dhe burimi më i rëndësishëm i vitaminës D është ekspozimi në diell.

Vitamina D ndihmon në ruajtjen e shëndetit të kockave duke thithur kalciumin. Mungesa e vitaminës D jo vetëm që dobëson densitetin e kockave, por mund të shkaktojë edhe disa komplikime.

Vitamina D dhe suplementet e vajit të peshkut mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve autoimune

Dhimbja e kockave

Edhe pse shumë njerëz e lidhin shëndetin e kockave vetëm me kalciumin, ai në fakt lidhet me mungesën e vitaminës D në trup. Ai thith kalciumin dhe ushqen kockat.

Humor

Një nga simptomat më të neglizhuara të mungesës së vitaminës D është lodhja. Nivelet e ulëta të vitaminës D shkaktojnë luhatje të humorit dhe ndikojnë shumë në cilësinë e jetës.

Obeziteti

Të qenit mbipeshë dhe madje edhe obeziteti është një nga rreziqet më serioze të lidhura me mungesën e vitaminës D. Nëse asgjë nuk ju ndihmon gjatë përpjekjes për të humbur peshë, kontrolloni nivelet e vitaminës D në trupin tuaj.

Renia e flokeve

Edhe pse humbja e flokëve shkaktohet më shpesh nga mungesa e lëndëve ushqyese, vitamina D gjithashtu luan një rol të rëndësishëm. Mungesa e kësaj vitamine mund të shoqërohet me alopeci.

Shërimi i ngadalshëm i plagëve

Vitamina D kontribuon në proceset e shërimit në trup. Studimet kanë treguar se mungesa e vitaminës D mund të rrezikojë proceset e shërimit të plagëve.

Stresi dhe teskoba

Studimet kanë treguar një lidhje midis vitaminës D dhe depresionit. Depresioni sezonal, i cili shfaqet gjatë dimrit, ushqehet edhe nga mungesa e vitaminës D.

Dhimbje në trup, veçanërisht në shpinë

Dhimbja e shpinës është një simptomë e zakonshme e mungesës së vitaminës D. Meqenëse vitamina D thith kalciumin, mungesa sigurisht që ndikon në gjendjen e kockave.

Ftohjet e shpeshta

Vitamina D ndikon në sistemin imunitar. Mungesa e tij sigurisht që do të çojë në faktin se organizmi është më i prirur ndaj infeksioneve dhe kështu do të sëmureni më shpesh, shkruan EatThis .

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,513FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts