Wednesday, May 25, 2022
HomeKronikaItalia shpall gjendjen e jashtëzakonshme deri në fund të vitit, për të...

Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme deri në fund të vitit, për të pritur refugjatët ukrainas

-

Italia ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme humanitare deri më 31 dhjetor të këtij viti, si përpjekje për të ndihmuar Ukrainën pas pushtimit nga Rusia.

Kryeministri italian, Mario Draghi tha sot në Senat se ky është angazhim solidariteti dhe se nuk do të ketë pasoja për italianët.

Italia është e gatshme të bëjë më shumë, si përmes organizatave kryesore humanitare aktive në zonë, ashtu edhe me donacione materiale. Në Këshillin e Ministrave të djeshëm ne ndamë 10 milionë euro, nga Fondi Kombëtar i Emergjencave, për të siguruar ndihmë dhe ndihmë për popullsinë ukrainase. Për ta bërë këtë, u shpall gjendja e jashtëzakonshme humanitare, e cila do të zgjasë deri më 31 dhjetor dhe që ka për qëllim të vetëm sigurimin e ndihmës maksimale nga Italia në Ukrainë. Është një angazhim solidariteti, që nuk do të ketë pasoja për italianët dhe që nuk ndryshon vendimin për përfundimin e gjendjes së jashtëzakonshme për Covid-19 më 31 mars”, tha ai.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,332FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts