Thursday, June 30, 2022
HomePolitikëBorrell do të vijë sot në Tiranë ku do të takojë kryeministrin...

Borrell do të vijë sot në Tiranë ku do të takojë kryeministrin Edi Rama

-

Shefi i diplomacisë europiane, Josep Borrell, do të vijë sot në Tiranë ku do të takojë kryeministrin Edi Rama.

Pas kësaj, ai do të takojë përfaqësues të shoqërisë civile.

Të mërkurën, Borrell do të shkojë në Sarajevë, një vizitë e qëllimshme edhe për shkak të situatës së tensionuar në Bosnje dhe Hercegovinë.

Vizita në Bosnje përmbyll edhe turin e tij ballkanik. Synimi i vizitës është riafirmimi i angazhimit dhe mbështetjes së BE-së për rajonin, duke pasur parasysh edhe luftën ruse kundër Ukrainës dhe ndikimin e saj në sigurinë e Evropës në tërësi.

Të hënën Borrell ishte në Shkup, ku u takua me presidentin, kryeministrin, kryetarin e parlamentit dhe disa ministra.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,370FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts