Friday, September 30, 2022
HomeAktualitetSot kremtohet Sulltan Novruzi

Sot kremtohet Sulltan Novruzi

-

Besimtarët bektashianë festojnë sot Ditën e Sulltan Novruzit.

Novruz  në gjuhën perse do të thotë ‘ditë e re’ dhe është festuar për më shumë se 3000 vite.

Tradicionalisht ajo nis sapo ndodh ekuinoksi pranveror. Zakonisht, kjo festë zgjat tre ditë.

Besimtarët bektashinj shkëmbejnë vizita tek njëri-tjeri dhe më pas kryejnë ritet fetare.

Si një nga festat më të rëndësishme, ata nuk harrojnë të shkëmbejnë dhurata apo vizita nëpër shtëpitë e njëri tjetrit.

Përsa i përket tryezës, nuk duhet kurrsesi të mungojë uji, veza, qirinjtë dhe jeshillëqet.

Njerëzit ndihmojë ata që janë në nevojë dhe sipas traditës besimtarët shpërndajnë qumësht dhe sherbet, që simbolizojnë pastrimin e trupit dhe shpirtit.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,508FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts