Friday, September 30, 2022
HomePolitikëKryeministri Rama: Financim 14 milion dollarë për fermerët, do t’i mbështesim me...

Kryeministri Rama: Financim 14 milion dollarë për fermerët, do t’i mbështesim me naftë falas

-

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në Kuvend për paketën e rezistëncës sociale, që qeveria ka ndërmarrë për krizën energjetike dhe rritjen e çmimeve.

Në fjalën e tij, Rama tha se kjo paketë, e cila pritet të miratohet sot në Kuvend, shton mbështetjen për naftë falas për fermerët.

E ndoqa me vëmendje interpelancën. Nafta për fermerët e cila qysh prej vitit të shkuar, është një produkt i subvencionuar nga qeveria në funksion të mbështetjes së fermerëve përmes një skeme që e bën të pamundur devijimin që për fat të keq ka ndodhur në të shkuarën ku janë provuar skema të subvencionimit të naftës për fermerët. Kemi mbështetur drejtpërdrejt fermerët, prodhimin dhe transportin. Kjo paketë e rezistencës sociale, shton mbështetjen për fermerët me naftë falas duke bërë kompensimin e plot të të gjithë pjesës së taksave që ata paguajnë për atë sasi nafte që konsumojnë jashtë mbështetjes dhe bën të mundur që për këtë skemë të financohen 14 mln dollarë. Është një shumë domethenëse e cila adreson nevojat e parashtruara përmes aplikimeve të fermerëve. Skema ka dhe një tjetër efekt pozitiv, po rrit në mënyrë të ndjeshme formalizimin dhe po ndihmon që të zgjerohet i gjithë kapaciteti i inventarit të shtetit për tokat fermerët dhe fermat”– tha Rama.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,508FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts