Wednesday, May 25, 2022
HomePolitikëPresidenti Meta: Kosova në KE do të jetë një vlerë e shtuar...

Presidenti Meta: Kosova në KE do të jetë një vlerë e shtuar për paqen e demokracinë në rajon dhe Europë

-

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur aplikimin zyrtar nga ana e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Europës.

Në një postim në rrjetet sociale, kreu i shtetit shkruan:

🇽🇰🇪🇺 Kosova dorëzoi dje, në një seancë të jashtëzakonshme, aplikimin për anëtarësim në Këshillin e Europës.

Kosova sot mishëron plotësisht parimet themelore të KE që lidhen me demokracinë, të drejtat e njeriut dhe shtetin ligjor.

Duke mbështetur plotësisht Kosovën në këtë proces, u bëj thirrje të gjitha institucioneve shqiptare të mobilizohen dhe të bëjnë çdo përpjekje për ta kthyer këtë mundësi historike në sukses.

Kosova anëtare e KE do të jetë një vlerë e shtuar për paqen, sigurinë dhe demokracinë në rajonin tonë dhe Europë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,333FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts