Saturday, June 3, 2023
HomePolitikëDialogu në Bruksel/ Pas bisedimeve me zyrtarët europianë, nis takimi Kurti- Vuçiç

Dialogu në Bruksel/ Pas bisedimeve me zyrtarët europianë, nis takimi Kurti- Vuçiç

-

 

Pas takimit me zyrtarët europianë, tashmë ka nisur takimi mes kryeministrit te Kosovës Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, në kuadër të dialogut në Bruksel.

Pjesë e takimit janë edhe i dërguari i BE për dialogun Miroslav Lajccak dhe shefi i BE-së, Josep Borrell.

Kujtojmë se në Bruksel ndodhet edhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Temë e takimit pritet të jetë një diskutim në lidhje me propozimin franko-gjerman, ndërkohë që pritshmëritë janë që të dy palët të pranojnë propozimin, si marrëveshje bazë për normalizimin e raporteve mes dy vendeve.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,796FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts